545- چامسکی استایل

شاید پربیننده‌ترین ویدئوی یوتیوب را دیده باشید. یک آهنگ کره‌ای (گانگنام استایل) که موضوع آن هجو طبقه نوکیسه در کره است و توفانی در یوتیوب به راه انداخته و تا کنون بیش از ششصد میلیون بازدیده داشته است. نسخه‌های متعددی از این آهنگ منتشر شده و باعث شهرت عجیب و غریب خواننده آن در سرتاسر دنیا شده. به هرحال، یک نسخه از این آهنگ هم در دانشگاه معظم MIT درست شده. چیزی که برای من خیلی جالب است حضور نوام چامسکی در بخشی از این ویدئو است.

*

اصلا بحث این آهنگ به کنار، آن مقدمه را گفتم که روی این مطلب تاکید کنم که چقدر از رفتار بی‌تکلف و صادقانه‌ی جماعت دانشگاهی غرب خوشم می‌آید که به جای عصا قورت‌دادن و در پشت کت و شلوار قایم‌شدن، به‌راحتی با دوچرخه و کوله‌پشتی و لباس غیررسمی به دانشگاه می‌آیند و ابایی از حضور در یک مراسم شاد را هم ندارند. یاد تاکید مصطفی مکیان بر لزوم زیستن بی‌نقاب و صادقانه‌زیستن می‌افتم.

مقایسه کنیم رفتار دانشجویان و استادان شرکت‌کننده در آن ویدئو را، با مدیران ایرانی که حتا یک مدیر درجه nام یک مدرسه یا منطقه‌ی آموزشی، وقتی با دانش‌آموزان مدرسه عازم اردوی تفریحی می‌شود، با کت‌و‌شلوار و کفش چرمی می‌رود.

امان از این فرهنگ ریاکاری و زیستن در پس نقاب! امان!

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/۸/۱۱