532- کاربرد جهان مجازی در دنیای واقعی

چند ثانیه‌ای از زمین‌لرزه‌ی آذربایجان نگذشته بود که یکی از بچه‌های آذری در تویتر اطلاع‌رسانی کرد. یعنی هنوز رسانه‌های داخلی و خارجی فرصت درج خبر هم پیدا نکرده بودند که من و همسرم اینجا در امارات، می‌دانستیم در آذربایجان زلزله آمده است.

ظرف فقط چندساعت از زمین‌لرزه، کمتر کسی از اعضای فیسبوک و تویتر بود که متوجه فاجعه نشده باشد. در شرایطی که صدا و سیما هنوز اطلاع رسانی نکرده بود، از اولین ساعات صبح روز بعد عملا کار کمک‌رسانی اعضای شبکه‌های اجتماعی و ساختن گروه‌هایی برای یاری‌رسانی شروع شده بود.

پوسترهای اینترنتی که در حمایت از آذربایجان طراحی شده بودند و نشانی مراکز اهدای خون و شماره‌حساب‌های گوناگون دولتی و خیریه‌ها و مراکز قابل اعتماد دیگر رد و بدل می‌شد.

مجموعه ای از هزاران کاربر اینترنتی که هیچکدام از پشت کامپیوتر و لپتاپ و موبایل خود بلند هم نشده بودند و از خانه هم بیرون نرفته بودند، با حضوری موثر در دنیای مجازی، به شکلی حقیقی میلیون‌ها تومان پول جمع کردند و به حساب‌ها ریختند!

از دید افرادی که در اینترنت و به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی حضور فعالی ندارند، هیچ اتفاقی نیفتاده بود. کسی واکنشی نشان نداده بود. انگار همه خواب بودند! ولی در این دنیای موازی، چقدر اطلاعات رد و بدل شد و چقدر کار انجام شد!

واقعا این پرسش پیش می‌آید که مرز واقعی دنیای مجازی و حقیقی کجاست؟ این زلزله، بی‌شک یکبار دیگر روی مثبت و تاثیرگذار  اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را نشان داد. کاش در شرایط عادی هم از این شبکه‌های اجتماعی استفاده‌ی مثبت و صحیحی داشته باشیم و صرفا به عنوان ابزاری برای وقت‌گذرانی از آنها استفاده نکنیم.

*

ماه رمضان هم امروز و فردا تمام می‌شود و خداوند را به خاطر توفیق روزه‌داری، شاکرم.

نوشته‌ی پیوسته:

نگاه کاربردی سه‌شنبه 28 اردیبهشت 1390

  
نویسنده : علی ; ساعت ۳:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢٧