503- وبلاگ‌نویسی و شبکه‌های اجتماعی

در طول این 9سالی که وبلاگ می‌نویسم، فراز و فرودهای بسیاری در وبلاگ‌نویسی فارسی و وبلاگ‌نویسان دیده‌ام.
اما شاید موج جدید نوشتن در فیس‌بوک (نوشتن رویدادهای روزمره) و تویتر (میکروبلاگ)، به رقبایی بسیار جدی برای وبلاگ‌نویسی تبدیل شده باشد. بسیاری از افراد که پیش از این، به وبلاگشان سر می‌زدند و گاهی جمله‌ای می‌نوشتند، اکنون هرروزه و هر ساعته، در تویتر یک خط می‌نویسند. نیاز درونی که این افراد برای نوشتن احساس می‌کردند، بدین‌شکل ارضا می‌شود و بسیار هم ساده‌تر و خودمانی‌تر از یک وبلاگ.
فیس‌بوک هم عملا عرصه نوشتن مطالب وبلاگ-گونه شده و بسیاری، لینک یا همه نوشته وبلاگ خود را در صفحه فیسبوک خود نیز قرار می‌دهند و بسیاری از مطالب خواندنی را نه با بلاگ یا ایمیل خود، بلکه از راه صفحه فیس‌بوک خود انتشار می‌دهند.
به نظر من، شبکه‌های اجتماعی رقیبی بسیار جدی برای سرویس‌های وبلاگ و ایمیل هستند و به ویژه ایمیل‌های فورورادی که پیشتر زیاد دست به دست می‌شد، الان به‌راحتی در صفحات فیسبوک جابجا می‌شود.
به هرحال شبکه‌های اجتماعی را نمی‌توان و نباید نادیده گرفت و باید از چنین ابزارهای قدرتمندی به شکلی مناسب استفاده کرد. شاید برای برخی فیسبوک و تویتر یک سرگرمی باشد، ولی برای گروهی که به صورتی هدفمند از اینترنت استفاده می‌کنند، امکان بالقوه ارتباط با یک میلیارد نفر، سرمایه‌ی گرانبهایی می‌تواند باشد.

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/۱۱/۱۱