498- مردم و مسئولان

تابستان دوسال پیش بود که در سرتاسر خیابان انقلاب، دربه‌در به دنبال دستگاه خودپردازی بودیم که کارت بانکی همسرم را بخواند و چند کتاب بخریم. آخرش مجبور شدیم به شعبه‌ی اصلی بانک برویم، بلکه کارمند خود بانک، بتواند با دستگاه خودش مقداری پول به ما بدهد. به شعبه که رسیدیم برق رفت! حال آن که در کشور امارات و همین شهر دبی که من در آن زندگی می‌کنم، در همین کشوری که عمرش از بانک ملی و سپه ما کمتر است، در هر خیابانی آن قدر دستگاه خودپرداز هست و آنقدر خدمات الکترونیکی به شکل گسترده‌ای ارائه می‌شود که کمتر نیاز به مراجعه به بانک هست.

*

زمانی که مردم از دغدغه‌های اولیه معیشتی فراغتی بیابند، فرصتی برای خودسازی روحی و معنوی و ذهنی هم پیدا می‌کنند. کسی که برای گرفتن کمی پول از بانک یا یک شیشه شیر باید مدتی طولانی در صف بایستد یا برای بدیهی‌ترین حقوق شهروندی (مثلا خرید یک کالای خوب با قیمت مناسب یا دریافت حقوق آخر ماه) مبارزه کند، مجالی برای خودسازی و تعالی نمی‌یابد.

*

به گمان من، وظیفه‌ی هر دولتی، در درجه‌ی اول نه حفظ دین و ایمان مردم (آن‌چنان که برخی مدیران ما دم می‌زنند)، که فراهم‌آوردن بستری برای زیستن سالم و عادلانه و شرافت‌مندانه مردم است. دولت یک کشور، وظیفه‌اش رتق و فتق امور دنیوی و معیشت و زندگی مردم به شکل علمی و کارشناسی‌شده است که مردم دست کم به‌راحتی رفت و آمد کنند، کسب و کار کنند، زندگی و تفریح داشته باشند، به‌راحتی مسافرت بروند، خیابان‌شان آسفالت باشد، تلفن و موبایل‌شان درست کار کند، فرزندشان امکان تحصیل مناسب داشته باشد، پارک و فضای سبز مناسب داشته باشند، به خوراکی سالم و متنوع و ارزان دسترسی داشته باشند، خدمات بهداشتی مناسبی دریافت کنند، کارهای اداری‌شان به شکلی سیستماتیک و درست انجام شود، هر وزارتخانه و نهادی برای کارهایش متکی بر سیستم/ضوابط و نه افراد/روابط باشد و ... ده‌ها مثال دیگر. وقتی این شرایط برقرار شد، مردم مجال می‌یابند به معنویت و هنر و رشد و بالندگی و تولید دانش ... نیز بپردازند. بزرگترین خدمتی که مدیر یک سازمان یا اداره در کشوری مانند کشور ما می‌تواند به دین و ایمان مردم بکند، آنست که وظایف سازمانی خود را درست انجام دهد. تسبیح به‌دست‌گرفتن و جای مهر بر پیشانی داشتن و کلمات را از مخرج حلق ادا کردن، و از آن سو مردم را در صف‌ها و انتظارها و چرخه‌های بی‌حاصل گرداندن، چه حاصلی جز تخریب دین و دینداری خواهد داشت؟

  
نویسنده : علی ; ساعت ٧:٤٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/۱٠/٤