496- اشرف مخلوقات

بخش بسیار بالایی از مردم جهانی که من می‌شناسم، برده‌ی سرگرمی (Entertainment) هستند. آنقدر فیلم و موسیقی و خبر و رسانه و مسابقات و شو تلویزیونی و سریال و ستاره (celebrity) و ورزشکار و جاذبه‌های جنسی و غیرجنسی  ... هست که کسی وقت اضافه برایش نماند.

مابقی را هم می‌توان با مشغولیات گوناگون هنری و علمی و روشنفکری و ... سرگرم کرد. طرفداران ادیان الهی هم که باید منشا خیر و برکت باشند چنان سرگرم مبارزه برای حذف فیزیکی و شیمیایی دیگر مذاهب هستند که مجالی برای کارهای دیگر ندارند. می‌ماند قشر هنری و فرهنگی که آنها هم سرگرم امورات روشنفکرانه خودشان هستند. بالاخره یک نفر باید تحلیل کند که این مونالیزای مادرمرده، چرا لبخندش اینقدر مرموز بوده دیگر.

پژوهندگان و دانشگاه‌رفتگان هم مستقیم یا غیرمستقیم، در خدمت چرخاندن چرخه تولید و مصرف هستند. سیاستمداران عالم، تقریبا بدون استثنا، مشتی دروغگو هستند که در پس لبخندهای دروغین و دست‌ تکان‌دادن‌ها و بیانیه‌ها و صحبت‌هایشان، بشر و بشریت را به پشیزی نمی‌گیرند. از روزگار قابیل تا کنون، جنگ جزء ثابت تاریخ بشر بوده. همین الان هم که می‌بینید تمام خاورمیانه میدان جنگ است که منافع کشورهای غربی را تامین کند. کدام کشور غربی تا کنون مدافع مظلومیت و حقوق ازدست‌رفته ملت‌ها بوده که حاکمان فعلی آنها باشند؟

منافع و بس! بقیه‌اش حرف مفت است.

چه کسی وقت و مجالی می‌یابد که در این هیاهو، صدای گم‌شدن و درمانده‌شدن و نابودشدن و له‌شدن انسان و انسانیت را ببیند و بشنود؟ لابد انسانی که نهایت آرزویش خرید یک iPhone یا حضور در شو اپرا یا گرفتن امضا از فلان هنرپیشه یا  بازشدن فیلتر یک وب‌سایت یا دیدن قسمت بعدی یک سریال تلویزیونی یا تهیه یک لقمه نان برای خانواده یا رساندن اول برج به آخر برج یا مست‌کردن و خمارشدن یا شمردن تعداد Likeها و Shareهایش در شبکه‌های اجتماعی است؟

خدایا این هم آفریدگان نورچشمی‌ات! این اهم اشرف مخلوقاتت. این هم مصادیق فتبارک گفتنت. به ما حق بده گاهی شکایت کنیم! به جز تو که شکایت‌شنوی دیگری نیست. هست؟

*

پانوشت: خوانندگان گرامی وبلاگ، من اتفاقا حالم خوب است. ناراحت هم نیستم. چک برگشتی هم ندارم. ولی گاهی بدم نمی‌آید که حرف‌هایی را که در دلم انباشته می‌شود بیرون بریزم. نوشتن هم برای همین اوقات است دیگر. وگرنه آدم می‌ترکد!

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٢:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/٢۱