469- نگاه کاربردی

داشتن نگاه کاربردی و مفید به پدیده‌ها، شاید از ویژگی‌های خوب من باشه. شاید هم یک نقطه‌ضعف باشه.

 

وقتی با انسان‌ها، مثلا همکاران محل کار هستم، برام ویژگی‌های مثبتشون مهمه. وقتی کتابی رو می‌خونم یا فیلمی رو می‌بینم یا اثری هنری رو، دنبال این هستم که به من چی داد؟ چقدر من رو بالا برد؟ می‌خواد فلان شاهکار هنری باشه یا نباشه. وقتی هیچ فایده‌ای برام نداره، نمی‌تونم تحسینش کنم. چرا که با دیدن یک تابلو نقاشی، دستخط زیبا، فیلم عالی، یا شنیدن یک موسیقی برجسته، باید دست کم حظ عمیقی بخشی از وجود آدمی رو پر کنه.

 

وقتی یک نوشته فلسفی-فکری رو می‌خونم دنبال اون سرخط‌ها و نتایجی هستم که اون نوشته به من می‌ده. مثلا در مجموع از خوندنش به پنج شش نکته اساسی می‌رسم.

 

وقتی هم در یک شبکه اجتماعی مثل فیس‌بوک باشم باز دنبال جنبه مثبت هستم. واقعا نه حوصله و نه علاقه‌ و نه فرصتی دارم که برم تمام پرسش و پاسخ‌های بین دو نفر را بخونم.* اصلا به من چه؟ فقط وقتی مخاطب نوشته، خودم باشم پیام رو می‌خونم. هیچ علاقه‌ای هم به سرزدن بیهوده به گروه‌ها و انجمن‌ها‌ ندارم، مگر این که حاصلی برام داشته باشه.

 

از این آزمون‌های چندگزینه‌ای هم که به‌تازگی در فیس‌بوک مد شده –ببخشید ها- حالم به هم می‌خوره. اصلا یک بیهودگی عجیبی فضا رو گرفته که برای من قابل درک نیست. یکبار یک آزمون بدردخور درباره مطالعه 100 کتاب ادبی خوب دیدم و بهش جواب دادم، چرا که باعث می‌شد بفهمم چه کتاب‌های مفیدی رو نخوندم. هیچ آزمون دیگری رو جواب ندادم. سرجمع شاید سه چهار نوبت در روز، هر بار  5 دقیقه به فیس‌بوک سر می زنم و سعی می‌کنم بیشترین بهره رو از نعمت دسترسی سریع به دوستان ببرم. ببینم مفیدترین و بهترین خبرهای روز چیه، کسی ایده یا نظر جدیدی داره؟ خودم به نتیجه‌ جالبی رسیدم که بخوام به‌سادگی اون رو در اختیار بقیه قرار بدم؟

 

خدا آخر و عاقبت ما رو بخیر کنه که هر ابزاری دستمون میاد به شکل افراطی و تفریطی باهاش برخورد می‌کنیم. اینترنت هم یکیش.

 

* شخصا مساله حضور در شبکه‌های اجتماعی رو به شکل بالا، به خانم‌ها تعمیم نمی‌دم. چرا که ارتباطات، جزئی جدانشدنی از وجود یک زن هست و خانم‌ها لزوما حرف نمی‌زنن که به نتیجه‌ای برسند. حرف‌زدن جزئی از فطرت اون‌هاست. ابزاری برای تخلیه اون‌هاست. مثل خریدکردن که مرد به فروشگاه می‌ره و کالای مورد نظرش رو برمی‌داره و از فروشگاه خارج می‌شه، ولی زن به همه‌جای اون فروشگاه سرمی‌زنه و شاید آخرش هم چیزی نخره. تفاوت‌های بین زن و مرد رو باید به رسمیت شناخت. هرچند، همون ارتباط اجتماعی زنانه هم می‌تونه سمت و سویی بیهوده، معمولی یا مفید داشته باشه، البته با معیارهای زنانه!

  
نویسنده : علی ; ساعت ۸:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/٢۸