467- دبی‌مال

هفته‌ی پیش با سوفی، سری به دبی‌مال (Dubai Mall) زدیم. تفریح آخر هفته‌ی ساکنان دبی، معمولا سرزدن به مراکز خرید، پارک‌ها یا دریاست. البته هوا که گرم می‌شود بیشتر گزینه‌ی اول می‌ماند.

افزون بر صدها فروشگاه و مغازه، بهترین بخش دیدنی دبی‌مال، آکواریوم است و فانتین. (نمایش بسیار زیبای رقص آب با همراهی موسیقی که درست زیر برج خلیفه قرار دارد) بگذریم که کیدزانیا، جمهوری سگا و پیست اسکیت روی یخ آن برای کودکان و نوجوانان، بسیار جذاب است.

 

دورتادور محوطه‌ی مربوط به رقص آب را چرخیدیم و از امکانات جدیدی که به‌تازگی اضافه شده بود هم لذت بردیم و هم شگفت‌زده شدیم. حتا نسبت به یک ماه پیش هم خیلی فرق کرده بود: محوطه‌ای سبز برای گردش و ورزش، پل‌های زیبای روی آب و انواع آب‌نما و حوض و ایجاد پلی برای عبور افرادی که در همان نزدیکی خانه اجاره کرده بودند و چند رستوران زیبای روی آب ... پس از هفت‌سال زیستن در این شهر، بارها پیش آمده که از دیدن این همه سلیقه در تبدیل بیابان به مکانی دیدنی شگفت‌زده می‌شوم.

 

گشت و گذارمان که تمام شد، دوباره آن ناراحتی همیشگی به سراغمان آمده بود. به سوفی گفتم اگر فقط و فقط یکی از صدها جاذبه‌ی طبیعی ایران دست این‌ها بود، چاه‌های نفت‌شان را می‌بستند. فقط یک جنگل کوچک، یک دریاچه‌ی ساده، یک پیست اسکی نقلی، یک رودخانه‌ی خروشان که ما از هرکدامش ده‌ها داریم ... ببین با یک دبی‌مال چقدر گردشگر جمع کرده‌اند. جایی که ده سال پیش بیابان خالی بود، الان جای راه‌رفتن ندارد!

 

امیدوارم روزی هم ما و هم مدیران ما، از خواب بیدار شویم و با عمق گوشت و پوستمان درک کنیم که از همسایگان خود عقبیم و به جای زیستن در گذشته و آینده‌ی موهوم، باید اکنون را دریابیم. من نمیدانم در سر برخی مدیران ما چه میگذرد، ولی در سر مدیران کشورهایی مانند قطر و امارات، اندیشههایی بلند میچرخد. این را مطمئنم.

 

نوشته‌های پیوسته:

آکادمیک سیتی،  مهر 1387
جشنواره زمستانی دبی زمستان 89
درباره دبی بیشتر بدانید (1) و (2) بهار 1387
تلاش قطر برای ایفای نقش گسترده در جهان، BBC فارسی

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٠/٢/۱۱
تگ ها : dubai mall ، burj khalifa ، dubai ، دبی