458- پایان جشنواره‌ی زمستانی دبی

امسال هم جشنواره‌ی زمستانی دبی برگزار شد. جشنواره‌ای که مثل برخی برنامه‌های دیگر این شهر همانند نمایشگاه Gitex یا فستیوال فیلم یا حتا راه‌اندازی(*) هواپیماییEmirates  از گام‌های کوچک آغاز شده و به‌تدریج قدرتمندتر و باشکوه‌تر و جاافتاده‌تر شده است.

صرف‌نظر از این که عده‌ای برپایی جشن و رقص و شادی و نورافشانی را به مدت یک ماه خوب یا بد بدانند و هر قضاوت مثبت و منفی‌ای داشته باشند، نمی‌توان کتمان کرد که یک کودک 10ساله‌ی ساکن دبی از همین آمد و شد مردمان دیگر کشورها و گفت و گو و صحبت و تبادل نظر با کودکان دیگر و دیدن فرهنگ کشورهای دیگر، در همین یک ماه به اندازه سال‌ها سفر می‌تواند تجربه کسب کند و کودک ایرانی، به هر دلیلی، زیستنی را تجربه می‌کند که گویی در جزیره‌ای جدای از دنیاست.

حتا بسیاری از ایرانیان بزرگسال هم که به عنوان جهانگرد به این شهر می‌آیند، رفتاری از خود بروز می‌دهند که برای من که 7 سال است اینجا هستم، کاملا آشناست. یعنی به یقین، می‌توانم یک جهانگرد ایرانی را از فاصله‌ی بسیار دور تشخیص دهم. ما نیاز به حضور در جامعه‌ی جهانی داریم و مردمان دیگر هم باید به کشور ما رفت و آمد داشته باشند ... اما کو گوش شنوا؟

* شیخ محمد حاکم دبی در کتابش با نام «رویتی» یا دیدگاه من، خود از روزگاری می‌نویسد که این خط هوایی با یک هواپیما کارش را شروع کرده است. می‌دانید که الان Emirates مجهزترین ناوگان هوایی مسافری منطقه را دارد و مالک یک باشگاه و زمین فوتبال در انگلستان هم هست! ما چند شرکت داریم که تبلیغی فراتر از مرزهای کشور داشته باشند؟

نوشته‌‌ی پیوسته:
آکادمیک سیتی 7 مهر 1387
DSF  یکشنبه 21 بهمن 1386

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱٢/٦