44- دورزدن مسایل

معلم بزرگ من در تفکر سیستمی، پیتر سنگه، ضمن بحث درباره اصول کلی حاکم بر سیستم‌ها، در بخشی از کتاب «پنجمین فرمان» خود چنین می‌گوید:

senge

 «... مسائلی که مورد غفلت قرار گرفته‌اند یا به هرصورتی به آنها توجه نشده است، عوارضی را به بار می‌آورند که قابل صرف‌نظرکردن نمی‌باشد. اما توجه به اینگونه مسائل برای مردم دشوار است؛ زیرا ظاهرا بغرنج هستند یا هزینه و وقت زیادی صرف می‌کنند. افراد به جای حل‌کردن، انتقال فشار یا انتقال مسوولیت را برمی‌گزینند که علی‌الظاهر شدنی و کاراست(*).  متاسفانه راه‌حل‌های ساده‌تر، فقط عوارض را از بین می‌برند و به طور ریشه‌ای با مساله برخورد نمی‌کنند. در نتیجه مساله باقی می‌ماند و چون عوارضش دیده نمی‌شود، اهمیت خود را هم از دست می‌دهد. نتیجه این کار، عدم آمادگی سیستم در حل مسائل و محو تدریجی توان آن در برخورد با مشکلات است...»

 و من چنین می‌افزایم: در عرصه مدیریت اجتماعی ما و زندگی شخصی مردمان ما، تقریبا تمام برخوردها بدین‌گونه است و لذا روز به روز اوضاع بدتر می‌شود. همچنین اگر فرصتی باشد نشان خواهم داد که برخورد پزشکی رایج با بیماری‌ها دقیقا این چنین است و به همین خاطر است که تنها مرگ می‌تواند بیمار نگون‌بخت را از شر درمان‌های نادرست پزشکی رایج نجات دهد! دقیقا این‌جاست که پزشکی هومیوپاتی با دید کل‌نگر خود وارد عرصه می‌شود و به جای درمان مقطعی و تسکینی، با انگشت‌گذاردن بر روی بیماری، آن را به طور دائمی درمان می‌کند.

------------------------------------------------------------------------

(*) انتقال فشار یا مسوولیت، یعنی این که مثلا به جای حل مساله، صورت آن را پاک یا عوض می‌کنند. به جای همت و تلاش، مشکلات خود را به گردن دیگری می‌اندازند. به جای درمان درد، با مسکن علائم آن را از بین می‌برند. وقتی پول کم آوردند استقراض می‌کنند، . . . . مثال‌ها بسیار زیاد است. تقریبا تمام کارهایی که مردم ما می‌کنند!  همان که در مطلب شماره 41 هم آورده‌ام. هرجا که مساله‌ای را دور زدی، گفتی ولش کن، سرسری گذشتی، بی‌تفاوت شدی، یک راه‌حل دم‌دستی و سمبل‌کاری ارائه دادی . . . همان جاست که فاتحه مساله را و خودت را و دیگران را خوانده‌ای! درست‌زیستن بسیار مشکل است جانم!

  
نویسنده : علی ; ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/٥/٢۱
تگ ها :