409- پنج کتاب

در این چندروز که مجال بیشتری داشته‌ام، پنج کتاب خوانده‌ام که آنها را به دوستان نیز معرفی می‌کنم:

1- خرمگس (GadFly) اثر اتل لیلیان وینیچ، ترجمه‌ی خسرو همایون‌پور، انتشارات امیرکبیر. داستان کتاب درباره‌ی عصیانگری شخصی به نام خرمگس برعلیه زور و تزویر کلیسا در ایتالیای قرن نوزدهم است. بااین‌که این کتاب را پانزده‌سال پیش هم خوانده بودم و در دوران کودکی هم فیلمش را دیده بودم، خواندن دوباره‌ی آن برایم خالی از لطف نبود.

2- امینه نوشته‌ی مسعود بهنود، انتشارات نشر علم. زندگی زنی که عملا بنیانگذار سلسله‌ی قاجار است و به گفته‌ی بهنود، نامش در تاریخ مردسالار این کشور گم شده‌است. کتابی است شگفت‌انگیز که وقتی شروع به خواندنش کردم، نتوانستم نیمه‌تمامش بگذارم. اصلا باورتان نمی‌شود که یک زن آنچنان نقشی در تاریخ کشورمان داشته و اینچنین گمنام باقی مانده است.

3- داستان دوشهر، اثر چارلز دیکنز، ترجمه‌ی ابراهیم یونسی، انتشارات نگاه. یکی از اندک کارهای دیکنز بود که هیچ آشنایی با آن نداشتم. مطالعه‌ی آن برای آگاهی از چهره‌ی اروپای اواخر قرن هجدهم و فرانسه‌ی  در آستانه‌ی انقلاب کبیر، بسیار مفید است.

4 و 5- «مکتب تفکیک» و «عقل سرخ» استاد محمدرضا حکیمی، انتشارات دلیل ما، که خواندن و بازخوانی آنها و کوشش برای فهم آنها ممکن است تا چندسال طول بکشد! مکتب تفکیک، نامی است که استاد حکیمی بر درکی خالص و به‌دور از تاویل، از قرآن و آموزه‌های معصومین انتخاب کرده‌اند و به گمان من، برای دوستانی که -همچنان و هنوز- دغدغه‌ی دینی دارند، مطالعه‌ی این مکتب بسیار ضروری است.

 

*

بسیار امیدوار بودیم که در ایام نوروز میهمانی از ایران داشته باشیم ... که نداشتیم!

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٢:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٩/۱/۸
تگ ها :