403- آدمی تغییر می‌کند

سال‌های اول تا پنجم ابتدایی، مجله‌ی چندانی برای خواندن نبود. سال‌های آغازین دهه‌ی 60.

کیهان بچه‌ها. با آن صفحات شاپرک وسطش «به کوشش شکوه قاسم‌نیا».

کیهان ورزشی و دنیای ورزش تنها مجلات ورزشی کشور بودند که هفته‌ای یک‌بار به دکه‌ی روزنامه‌فروشی روبروی مغازه‌ی بابا می‌آمدند. ما در شهرستان باید منتظر می‌ماندیم برای هر مجله.

دو تومان می‌دادم به کیهان بچه‌ها. کیهان ورزشی 5 تومان بود و دنیای ورزش که رنگی بود ده تومان. خیلی پول بود. کیهان بچه‌ها را همیشه می‌خریدم، اما ورزشی‌ها را گاه‌به‌گاه. برای خودم مجله‌خوان بودم.

*

خط‌به‌خط مجلات ورزشی را حفظ بودم. جام 86 را با چه دقتی از مجله پیگیری می‌کردم. آن موقع پخش مستقیم که نبود! هنوز یادم هست: «مارادونای 1.66 سانتی‌متری بر فراز دست‌های پیتر شیلتون 1.85 سانتی‌متری، توپ را با دست گل کرد!»

*

شاگرد اول بودم. دایی مهدی حرص می‌خورد: «دایی‌جان! این چرت و پرت‌ها رو حفظ نکن. به درک که قد و وزن مارادونا چقدره؟ حیفه!» درک نمی‌کردم. یعنی دانستن آمار ورزشکارها بیهوده بود؟ آن همه هیاهو؟

*

دوره‌ی راهنمایی کم‌کم کیهان بچه‌ها جایش را به دانستیها داد. بعدها فاراد و دانشمند هم اضافه شد. دیگر چندان اخبار فوتبال برایم مهم نبود. دوره‌ی دبیرستان شریعتی و جلال و هدایت و شعر نو و کهن و جلسات ادبی و تئاتر و ... هم آمدند. سروش نوجوان داشت گردوخاک می‌کرد که به دانشگاه رفتم.

*

الان وقتی می‌بینم که آدم چهل‌پنجاه‌ساله با چه جدیتی پیگیر اخبار فوتبال است درکش نمی‌کنم. گویی صدهاسال است که از اخبار ورزشی دورم. اصلا نمی‌دانم اعضای تیم فوتبال چه افرادی هستند. دیگر خبر ورزشی برایم مهم نیست. صدالبته برای خودم ورزش می‌کنم. ولی حسابش را از اخبار ورزشی جدا می‌دانم. به هر نوجوانی که می‌رسم نصیحتش می‌کنم که: «حیفه! وقت روی این چرت و پرت‌ها نگذار! سرگرمی، هدف نیست. زندگی تو مهم‌تر از اونه که در تعصب به یک تیم خلاصه بشه. زلزله‌ای هزاران نفر رو به کشتن بده و ناراحت نشی و دروازه‌بان تیم محبوبت اخراج بشه و دوروز غذا نخوری!» و وقتی نمی‌فهمد به خود دلداری می‌دهم که روزی با مطالعه و آگاهی بیشتر، خواهد فهمید.

 

دیگر نوشته های ورزشی من:

خواهر و مادر مردم ... سه‌شنبه 10 خرداد 1384

افسوس که این مزرعه را آب گرفته چهارشنبه، 2 شهریور 1384

پدیده‌ای به نام افشین قطبی یکشنبه 29 اردیبهشت 1387

المپیک 2008 سه شنبه 5 شهریور 1387

ورزش ملی پنجشنبه 30 آبان 1387

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٠:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/٢٩
تگ ها :