394- جامعه‌شناسی خودمانی

 یکی از کتاب‌های پرخواننده‌ی چندسال اخیر در حیطه‌ی جامعه‌شناسی، «جامعه‌شناسی خودمانی، چرا درمانده‌ایم؟» بوده است. چنانچه دسترسی به این کتاب دارید، حتما مطالعه‌اش کنید.

 

نویسنده (حسن نراقی) سعی کرده نشان بدهد که چگونه رفتارهای نادرست ما ایرانیان، سبب‌ساز مشکلات و گرفتاری‌های ماست. برخی از آفات رفتاری ما ایرانیان که در این  کتاب به آنها پرداخته شده عبارتند از:

 

بیگانگی با تاریخ، حقیقت‌گریزی و پنهان‌کاری، ظاهرسازی، قهرمان‌پروری و استبدادزدگی، خودمحوری و برتری‌جویی، بی‌برنامگی، ریاکاری و فرصت‌طلبی، احساساتی‌بودن و شعارزدگی، ایرانیان و توهم دائمی توطئه، مسولیت‌ناپذیری، قانون‌گریزی و میل به تجاوز، توقع و نارضایی دائمی، حسد و حسادت‌ورزی، صداقت، همه‌چیزدانی ...

که البته هریک از این سرفصل‌ها با توضیحات بسیار همراه است.

 

شخصا اعتقاد زیادی به جمله‌ی «از ماست که بر ماست» دارم، چراکه با تفکر سیستمی نیز بسیار سازگار است. زمانی که دانشجو بودم، «جامعه‌شناسی نخبه‌کشی» نیز کتاب تامل برانگیزی بود که نشان می‌داد در درون ما ایرانیان، یک موجود نخبه‌کش وجود دارد که چنانچه فرصت دستمان بیاید، از به زیر کشیدن بزرگانمان دریغ نخواهیم ورزید.

 

سالهاست بر این باورم که اصلاح جامعه، از اصلاح «من» شروع می‌شود و دیگر آن که باور دارم بزرگترین دشمن همه‌ی ما، جهل و ناآگاهی‌های ماست. هرچه دانش بیشتری کسب کنیم، به امید خدا روزگار بهتری در پیش خواهیم داشت.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٧:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱٠/۱٢
تگ ها :