۳۹- به یاد راشل

احتمالا خبرش را در اینترنت دیدی. Ruchel Corrie دختر 23 ساله‌ی امریکایی که 26 اسفند 1381 برای این که جلوی تخریب خانه‌های انسان‌هایی را بگیرد، در مسیر بولدوزر 60 تنی اسرائیل خوابید و جان داد! الان در google به دنبال اسمش که بگردی، هزاران لینک خواهی دید. بماند. گویی راشل راه اندیشه‌ام را بست که: از من بنویس. نوشتم. برای یک آزاده، برای معلم هرگزندیده‌ام، راشل کوری:

 ruchel_corrie

به آن خنده‌ی ساده‌ی تو می‌نگرم و شرمندگی و حقارت چون بغضی هزاران‌ساله در گلویم فریاد می‌کند. دنیای دغل‌کاری و پلشتی و حقارت!‌ در این روزگار سفله‌پروری و نامردمی که «زیبازیستن» گناهی است که حتی سایه‌ات آن را بر تو نمی‌بخشاید. به‌خصوص که در میان مردمی زندگی می‌کنم که می‌گویند خداپرستند که کاش رسما کافر بودند و خیالم را راحت می‌کردند! مردمی که شب و روز از حسینی دم می‌زنند که می‌گفت «اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید» و اینان . . . آه، چه برایت بگویم؟ آزاده‌قحطی است. آزادگان از کیمیا کمیاب‌ترند. گویا جوانمردی و آزادگی و فتوت، تنها واژگانی تاریخی هستند.

 

معصومیت آن چشمان، مرا به عمق تاریخ می‌برد و می‌آورد تا ...امروز که در سراسر این جهان سراب‌انگیز، رجاله‌ها، روشنفکرنمایان، لجن‌خواران، وابستگان به بالا و پایین و شمال و جنوب و چپ و راست و زیر و زبر و هزاران گروه و حزب و سندیکا و اتحادیه و صندوق و سازمان و پروتکل مسخره و مزخرف دیگر در سراسر دنیا، چنان دستگاه تزویر و ریایی به پا ساخته‌اند که تو، حتا نمیدانی کدام احساست واقعی است و کدامش را به خورد تو داده‌اند و خودت خبر نداری . . . . حتا در بدیهی‌ترین احساساتت شک می‌کنی که آیا عشقت واقعی است، آیا تنفست واقعی است، آیا . . . خدایت واقعی است؟

 

و تو، نادر انسانی هستی، دختر! نمی‌خواهم بدانم که کار درستی کردی یا نه. مهم آنست که آنچه بودی که بودی و آنچه کردی که باید می‌کردی و دانستی که که هستی و کجایی و برای چه زندگی می‌کنی. تو . . . فریادی بودی بر لبخندها و ژست‌ها و لباس‌های اتوکشیده و مذاکرات و شعارهای بشردوستانه و «اظهار علاقه‌»ها و «مناسبات فیمابین»ها و «تاکید طرفین‌»ها و پشت تریبون عکس‌گرفتن‌ها و مردم‌فریبی‌های آنانی که کردارشان و رفتارشان بوزینه‌وار رقصیدن و رقصاندن است. گاه چقدر از سیاست و اقتصاد بیزار می‌شوم!

 

عکس‌ها (1)، عکس‌ها(2)، مقاله ادوارد سعید درباره راشل

 

ویرایش این نوشته پس از نه سال، امروز 7 شهریور 1391: ارتش اسرائیل تبرئه شد.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٥:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٤/٢٤
تگ ها :