386- براعم

کانال ماهواره‌ای براعم را دیده‌اید؟ حتا اگر عربی نمی‌دانید، ولی دسترسی به ماهواره‌های عربی دارید حتما یکبار این کانال را ببینید. طراحی لوگوها، میان‌پرده ها، تبلیغ‌ها، برنامه‌های حیات‌وحش و طبیعت ... همه‌چیز عالی است. حتا 5 دقیقه در این کانال صحنه‌ای خشن یا رنگی تیره نخواهید دید.  همه‌چیز فوق‌العاده شاد و دلپذیر است.

 

بنیانگذار آن هم نهادی در قطر است و مدیریتش با شبکه الجزیره. آن از شبکه الجزیره، این هم از براعم. حدود 17 ساعت در شبانه‌روز بهترین، شادترین و مشهورترین کارتون‌ها و برنامه‌های آموزشی ویژه خردسالان 3 تا 6 ساله را به زبان عربی نمایش می‌دهد.

 

حسرت می‌خورم که چرا کودک فارسی‌زبان، امکان داشتن چنین شبکه‌ای را ندارد و چرا صدا و سیمای ما که تعداد کارکنانش دست کمی از کل جمعیت قطر ندارد هنوز اندرخم کوچه‌های چه‌کنم چه‌کنم است! چنین می‌اندیشم که سرمایه‌گذاری کشورهای عربی روی آینده‌ی فرزندانشان، جایگاه ما را در سال‌های نه چندان دور پیش رو، از این هم بدتر خواهد کرد. حال هی کورش و داریوش‌مان را به رخ بکشیم و هی بگوییم عرب فلان و بهمان. دارند پیشرفت می‌کنند! دیدنش ذره‌بین و تلسکوپ نمی‌خواهد. دارند پیشرفت می‌کنند و ما همچنان در گذشته و حالمان دور باطل می‌زنیم.

 

* توضیح: براعم یعنی غنچه‌ها

  
نویسنده : علی ; ساعت ٦:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢٦
تگ ها :