381- اردو معلوم؟

با این که دبی، شهری در یک کشور عربی است، زبان اول آن انگلیسی است. علت آن هم حضور بیش از 90% جمعیت مهاجر است که بخش عظیمی از آنها (بیش از 70%) از کشورهای هند، پاکستان و فیلیپین هستند. خود هندی‌ها هم تنوع لهجه بسیار زیادی دارند که باعث می‌شود زبان مشترک آنها انگلیسی باشد. پس از آن، زبانی که تقریبا همه هندی‌ها و پاکستانی‌ها می‌فهمند اردو است. چنانچه شما با قشر بازاری و کارگر و میوه‌فروش و ... سروکار داشته باشید، دانستن اردو حتا از انگلیسی هم واجب‌تر است.**

 

تنها عاملی که کمک می‌کند در دبی عربی یاد گرفت کار در یک شرکت عربی یا دولتی (مثلا شهرداری) است. البته در دیگر شهرهای کشور امارات مانند عجمان، راس‌الخیمه، ابوظبی، العین ... به دلیل بین‌المللی‌نبودن آنها، زبان رسمی همان عربی است و امکان فراگیری عربی بیشتر است.

 

ایرانی‌ها (عموما اهالی استان فارس، جنوبی‌ها و سیستانی‌ها) که از قدیم اینجا هستند به‌راحتی عربی، فارسی، جنوبی، هندی، اردو (و گاه فیلیپینی و روسی) صحبت می‌کنند. مثلا شما می‌بینید طرف اصلا سواد ندارد، ولی چنان با یک هندی، پاکستانی یا روس یا عرب صحبت می‌کند که انگار بچه محل آنهاست و اینجاست که شمای مثلا باسواد و تحصیلکرده احساس می‌کنید هیچی نمی‌دانید!

 

امسال بدجوری به صرافت افتاده‌ام عربی و در حد نیاز، اردو را یاد بگیرم. عربی هم، البته، گوناگونی بسیاری دارد. در این کشور هم عربی خلیجی صحبت می‌شود، هم لبنانی، هم مصری، هم عراقی، هم عربی رسمی و کتابی ...

 

مثلا در عربی خلیجی که زبان مردم امارات است در هنگام تلفظ، ق را گ می گویند. مثلا شخص می‌گوید:  مگابل و شما باید بدانید منظورش مقابل است. مصری‌ها ج را گ می گویند. مثلا مصری می‌گوید گمعه، گمیل (جمعه، جمیل)!

عربی رسمی هم شبیه همان است که در کتاب های درسی ایران تدریس می شود.***

 

* عنوان این نوشته یعنی «می توانی اردو صحبت کنی؟ اردو بلدی؟»

** اردو ملغمه ای از زبان های فارسی، هندی، انگلیسی و عربی است و رسم الخط آن خیلی شبیه فارسی و عربی است و  کلا زبان کهنی نیست.

*** و فقط در همین عربی رسمی است که می‌گویند عرب نمی‌تواند پ، ژ، گ، چ تلفظ کند. در صورتی که من عرب اینطوری ندیده‌ام. ضمنا تنها گروهی که واقعا در انگلیسی صحبت‌کردن ضعیف هستند، خود ما ایرانی‌ها هستیم. هند و پاکستانی‌ها که اصلا انگلیسی زبان رسمی‌شان است. عرب‌ها و فیلیپینی‌ها هم بسیار خوب صحبت می‌کنند. حداقل بهتر از ما!

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/٧/٢۳
تگ ها :