366- دو نکته آموزشی پزشکی

ایمیلی درباره جلوگیری از حمله‌ی قلبی برایم رسیده که گذاشتن آن را در وبلاگ مفید دیدم:

1-

تصور کنید که بهتنهایی در حال رانندگی هستید، ناگهان دردی در قفسه سینه شما شروع می شود و بازو و فک پایین شما را هم فرامیگیرد. شما فقط چند کیلومتر از نزدیکترین بیمارستان فاصله دارید و  متاسفانه نمیدانید آیا میتوانید  خود را در این فاصله سالم به بیمارستان برسانید یا نه؟ چگونه زمانی که تنها هستید از حملات قلبی نجات پیدا کنید؟ بیشتر افراد زمانی دچار حملات قلبی میشوند که تنها هستند و کسی نیست به آنها کمک کند. فردی که دچار حمله شده احساس ازحالرفتگی میکند و تا ازدستدادن هشیاریش تنها 10 ثانیه فاصله دارد.

 

جواب:

نترسید، شروع کنید به سرفهکردن. به صورت پیدرپی و محکم سرفه کنید. قبل از هر سرفه  یک نفس عمیق بکشید، سرفه باید مثل زمانی که میخواهید خلط را ازته سینه خود خارج کنید عمیق و طولانی باشد، نفس عمیق و سرفه باید  هر دوثانیه یک بار بدون توقف و پیدرپی تکرار شود تا هنگامی که کمک برسد و یا قلب شما دوباره به صورت طبیعی بزند.

فکر نکنید چون سن شما  زیر 25 و یا 30 است، مستعد حملات قلبی نیستید.  امروزه، حملات قلبی بین تمامی سنین مشاهده میگردد. 

 

2-

ایمیلی هم درباره خطر مسمومیت در خودروهای کولردار آمده که خلاصه آن چنین است:

حتما زمانی که وارد خودرو کولردار می شوید ابتدا درهای آن را چند دقیقه باز بگذارید که هوای آلوده به گاز بنزن خارج شود، سپس کولر را روشن کنید. گاز بنزن با غلظت بالا که در اتاق خودرو وجود دارد به شدت برای سلامتی مضر است.

 

نمی دانم دو نکته بالا چقدر درست هستند، ولی دانستن آنها بیضرر است.

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٠:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/٤/٢٤
تگ ها :