348- کشیدن یا نکشیدن

سال دوم دانشگاه بود که روی مساله سیگارکشیدن افراد حساس شدم. علتش این بود که از دربان دانشگاه بگیر تا استادان، بسیاری سیگاری بودند. بسیاری از افرادی که براشون احترام قائل بودم و هستم، استادان، روشنفکران، شاعران، سیاستمداران، نویسندگان، هنرمندان، کارگردانان، اندیشمندان، فیلسوفان، مخترعان، روحانیان و حتا پزشکان و ورزشکاران حرفه‌ای... همه و همه مثالهایی برای افراد سیگاری بودند و هستند. حال نگیم صرفا سیگار. پیپ و قلیان و سیگار: دخانیات.

 

نمی‌شد با ساده‌نگری چشم بست و گفت این همه آدم واقعا فهمیده و اندیشمند و دانشمند، خنگ بودند و نمی‌فهمیدند سیگار مضره. برام سوال بود. به خودم گفتم لابد یک حکمتی داره که ما نمی‌فهمیم. من موافق این نظریه نیستم که سیگارکشیدن رو گناهی نابخشودنی می‌دونن، ولی اگر دروغ بگی یا گناه کنی، کاری باهات ندارن. موافق این هم نیستم که همه خلاف‌ها از سیگار شروع می‌شه. این همه اندیشمند و دانشمند و انسان‌های واقعا بزرگ، سیگاری هستند و این همه برکت برای بشریت ایجاد کردند و بسیاری هم سیگاری نیستند و هیچ چیز دیگری هم نیستند! در حقیقت، اگر از بین دانشمندان و فرهیختگان دو قرن اخیر، اگر افراد دودی رو کنار بگذاریم جمع انگشت‌شماری باقی می‌مونه!

 

یادمه تصمیم گرفتم ریسک کنم و مساله رو شخصا بررسی کنم. چندماه هرچی توی بازار بود گرفتم و کشیدم که ببینم چی توی این سیگار هست، از شیراز و بهمن ایرانی تا مالبرو و کنت خارجی. ولی آخرش به هیچ نتیجه‌ای نرسیدم و به همون راحتی که شروع کرده بودم، تمومش کردم. نه اعتیاد روحی برام ایجاد کرد، نه جسمی و جالب این که این کار باعث شد تعارف هیچ کسی نتونه وسوسه‌م کنه. الان هم بعد از 14-13 سال از این ماجرا، اصولا حالم از دود به هم می‌خوره و از ده متری یک سیگاری هم که رد میشم، حس بدی پیدا میکنم. هنوز درک نمی‌کنم چرا مردم سیگار می‌کشند، خصوصا مردمان اندیشمند و دانشمند و متفکر.

 

نمی‌دونم این مساله اصلا مهمه یا نه، ولی بارها شده فکر کردم واقعا اگر سیگار نبود، حجم زیادی از محصولات هنری و ادبی و فکری به ثمر می‌نشست یا نه؟ خیلی از کتاب‌های شعر چاپ می‌شد یا نه؟ خیلی از فیلم‌ها ساخته می‌شد یا نه؟ آیا اگر مثلا انیشتین پیپ نداشت بکشه یا بر فرض دکتر شریعتی یا جلال آل احمد، سیگاری برای کشیدن نداشتند اون کتابهای شاهکارشون رو می‌نوشتند یا نه؟ پس متفکران و هنرمندان و شاعران قدیم چه می‌کردند؟

 

خواستم بلند فکر کنم. شاید اصلا مهم نباشه. ولی گاهی مسائل اینجوری ذهن آدم رو قلقلک می‌ده. حتا بعضی وقتا از خودم می‌پرسم اگر حافظ یا سعدی یا خیام یا فردوسی یا ابن‌سینا یا ملاصدرا در این دور و زمونه بودند، سیگار میکشیدند یا خیر؟ کسی جوابی داره؟

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ٧:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢۳
تگ ها :