35- خودسازی (1)

hands

سلام. ببین عزیز من! از بس با اشاره و ایما از تفکر سیستمی صحبت کردم خسته شدم. رک می‌گم. راحت و مشخص. خیلی دغدغه‌دار مملکتت هستی؟ خیلی دوست داری کشورت پیشرفت کنه؟ از مشکلات و نامردمی‌ها گله داری؟ دلت پره؟ واقعا می‌خواهی کاری کنی؟ . . . جواب تفکر سیستمی اینه: «خودت رو درست کن!»
به اعماق قلبت نگاه کن. اون غول کوچولوی مستبد خفته رو می‌بینی که اگه امکانات داشته باشه، آماده است که هر عقیده‌ی مخالف خودش رو سرکوب کنه؟ اون موجود رو خفه کن! به اندیشه‌هات نگاه کن. دقت می‌کنی چقدر بوی تعفن جهل و نادانی و عقب‌ماندگی و رکود و سکون و عصبیت ازش بلند می‌شه؟ مشتت رو علیه اون جهالت گره کن. اصلا حواست هست که از زمین و زمان شکایت داری که چرا هیچکی توی این مملکت بلد نیست کارش رو انجام بده. چرا هر اداره و سازمانی می‌ری، بی‌عرضگی و ناکارآمدی افرادش حالت رو می‌گیره؟ چندبار کارکردن خودت رو زیر ذره‌بین گذاشتی؟ خیلی خوب کار می‌کنی؟ چقدرش کاره؟ چقدرش کیفیت داره؟ چقدرش دودره‌بازی نیست؟ لازم به ذکره که خودسازی به هیچ وجه به معنای خزیدن به کنج یک غار و دور از اجتماع نیست. این که دیگه سیستم نمی‌شه.
قرآن کریم، به عنوان یکی از سیستمیک‌ترین کتاب‌هایی که من می‌شناسم، در یک جمله تمام تفکر سیستمی رو بیان می‌کنه: ان ا. . . لا یغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم. این یکی از اصول ساده و پایه‌ای خداوند برای جوامع بشریست. این طرز تفکر رو که دستی از غیب برون آید و کاری بکند بنداز دور. اگر تو لیاقتش رو، ظرفیتش رو، شعورش رو، آگاهیش رو نداشته باشی خودت اولین کسی خواهی بود که -دانسته یا نادانسته- اون دست غیبی رو از کتف قطع خواهی کرد. مطمئن باش!
پیتر سنگه -یکی از متفکران علم سیستم- در کتاب «پنجمین فرمان» از قول «والت کلی» چنین می‌گه: «ما دشمن را ملاقات کرده‌ایم، او خود ماست!»
می‌دونی چی می‌خوام بگم؟ مسایل اجتماعی بسیار پیچیده‌تر از اون هستند که با ساده‌انگاری و با طرز تفکری بچگانه، انگشت تقصیر رو به طرف یک شخص یا یک گروه یا یک جناح یا یک مساله نشونه بگیری. تفکر سیستمی با برخوردهای ساده‌انگارانه و سطحی و احساساتی میونه‌ای نداره. سر انگشتت رو کج کن و بگیر طرف خودت! من هم سر انگشتم رو می‌گیرمش طرف خودم. همین!


***
ضمنا به منظور اعتراض به مقاله‌ی توهین‌آمیز CNN درباره کاربران اینترنت در ایران، می‌تونید اینجا رو کلیک کنید.

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٢/٤/٤
تگ ها :