311- رمضانیات (4) دبی

شاید بخواهید از رمضان دبی بیشتر بدانید. از یکی دو هفته مانده به شروع ماه رمضان، فروشگاهها اعم از خوراک و پوشاک و لوازم خانه ... تابلوها و اطلاعیهها و بروشورهایی تحت عنوان «رمضان کریم» روی در و دیوار میزنند و آمدن رمضان را خوشامد میگویند.

ramadan 

ساعات کاری که اصلا نگو! سازمانهای دولتی حسابی شرمنده میکنند و ساعات کاریشان معمولا چهارپنج ساعته میشود. مثلا 9 تا 13 یا 8 تا 12. خصوصیها معمولا حدود 3 بعدازظهر تعطیل میکنند و صدالبته شرکتهای دیگری هم هستند که اصلا تغییری نمیدهند. چون ممکن است اصلا کارمند روزهدار نداشته باشند یا اینکه برایشان صرفه نداشته باشد.

 

اغلب فروشگاههای خوراکی هم اجناس را با قیمت مناسب و کمتر از حد معمول میفروشند که خصوصا مصرفکنندگان فقیرتر، حداقل این ماه را در سختی کمتری بگذرانند. خصوصا که تورم جهانی در اینجا هم تاثیرگذار بوده و به شکل محسوسی قیمت خوراکی بیشتر شده است.

دبی طوری ساخته شده که در هر 500 متر حتما یک مسجد هست. اغلب مساجد اطعام رایگان دارند که معمولا هندیها و پاکستانیهای مسلمان و بیبضاعت (مانند کارگران، رفتگران ...) مشتری این افطار هستند و مجمعهای گرد و بزرگ (نوعی بشقاب بزرگ فلزی) که عموما برنج و گوشت در آنست و با دست خورده میشود در سفره ها چیده میشود.

ramadan

رستوران‌ها در طول روز نمی‌توانند به شکل علنی مشتری داشته باشند، ولی چون شهر چندملیتی است و افراد غیرمسلمان در آن زیاد هستند، رستوران‌ها برای این افراد به شکل ارسال غذا خدمات ارائه می‌دهند.

فروشگاههای مختلف نیز به این بهانه فروش ویژه و تخفیفدار خود را آغاز میکنند. مثلا بعضی شرکتهای فروش خودرو که در حالت معمولی از یک تا سه ماه بعد از فروش خودرو، اقساطشان آغاز میشود، ممکن است تا شش ماه هم اقساط را به تعویق بیاندازند. (یعنی شما خودرو صفرکیلومتر را میخرید، شش ماه مفتی میچرخید و بعد از آن تازه اقساط شروع میشود: قابل توجه خودروسازان منت‌گذار، ببخشید خدمتگزار داخلی) ... خلاصه این که سعی میکنند رمضان، آن طور که از نامش پیداست، مبارک باشد! عید فطر هم (مانند عید قربان) بسیار پرشور برگزار میشود و دست کم چهار روز پشت سرهم تعطیل است.

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٦
تگ ها :