291- از لپ‌تاپ بی‌سیم تا حضرت حق

 

[صحنه] یک لپتاپ که داره با باتریش کار میکنه و از اینترنت بیسیم (وایرلس) هم استفاده میکنه گوشهای در یک اتاق روی یک میز قرار داره. هیچ کابلی چیزی هم بهش وصل نیست.

 

شما از اون دارید استفاده میکنید. بدون اینکه آهنگی روی هارددیسکش باشه آهنگ گوش میدین. بدون اینکه عکسی داشته باشه، عکسهای مختلفی از جاهای مختلف دنیا رو میبینید. صدای برادر و خواهرتون رو از اون طرف ایران به گوشتون میرسونه، تصویرشون رو میبینید، به کتابخانه دانشگاههای مهم دنیا سرک میکشید و هرکتابی خواستین از اونجا براتون احضار میشه، شبکههای تلویزونی رو باهاش میبینید، در هر زمینهای که اراده کنید براتون کلی مقاله و تصویر و ویدئو میآره، باهاش پول به حساب واریز میکنید، پول برمیدارید، خرید میکنید ...

[پایان صحنه]

 

عجب! اگر این مطلب رو فقط و فقط 30 سال پیش یک نفر در یک مجله علمی تراز اول مینوشت همه به دیوانگیش مهر تایید میزدند و چه بسا به جرم توهین به علم و خرد جمعی، از کار برکنار میشد. اما الان، یک بچه هم بهراحتی این همه شگفتی رو هضم میکنه. (البته میدونم که بعضی موارد فوق ممکنه تا سالها بعد در کشور ما، جنبه علمی-تخیلی داشته باشه! به نوشته قبلی مراجعه کنید.)

*

عالم وجود، یک حیات و خرد محض یکپارچهست. فرض بفرمایید یک server بسیار قوی و ابدیه.

گاهی آدم لحظهای و ناآگاهانه وصل میشه، مثلا خوابی میبینه، الهامی بهش دست میده و یک چیزی میبینه، یعنی انگار پرده رو کنار میزنه و لحظهای در دریای عظیم خرد کل، غوطهور میشه. انگار توی اتاقی حبس باشی و یک لحظه دریچهای به روت باز بشه و آسمان بیرون اون اتاق رو رویت کنی و ببینی عجب! چه چشم اندازها!

یک زمانی هم هست که آدمی به صورت آگاهانه با تمرینهایی به این خرد بیانتها روزنهای باز میکنه و connect میشه. حال اگر این تمرینها چارچوبی مجاز داشته  (مثل تعالیم مذهبی) یعنی در چارچوب پروتکلهای شبکه باشه،  انسان واصل و عارف و خدایی میشه.

یک زمانی هست که به شکل غیرمجاز این کار رو میکنه. یعنی کارت شبکه رو داره، ولی اون سیستم عاملی که در وجود شخصه، لاکردار مشکل داره. اینجور وقتها شخص بر فرض مثال دست به جادوی سیاه میزنه. مثلا از راه دور سعی میکنه بلایی بر سر کسی بیاره. این میشه علوم غریبه که اگر دست نااهل بیفته برای همه خطرناکه.

 

عین دنیای اینترنت، یکی سوار بر شاهراه اطلاعات میشه و به مردم اخبار مفید میده، یکی هم سوار بر سیگنالها میشه و میره دستگاه مردم رو هک میکنه و اطلاعاتشون رو میدزده یا نابود میکنه. هردو با سوادند، هر دو اینکاره هستند، ولی یکی مثبت استفاده میکنه، یکی منفی.

 

من واقعا باور دارم که انسان میتونه با وصلشدن به خرد کل، هستی کل، انرژی کل (server کل) دروازه ورود به تمام علوم و آگاهیها باشه. اصلا عجیب نیست که بزرگانی بودهاند و هستند که با اذن الهی، میتونن جواب هر سوالی رو بدن. (این اذن الهی هم عین سطح دسترسی در شبکه است!) آدم کمتر از لپتاپ بیسیم نیست و بالقوه دارنده تمام اسماء الهی است. حتا اگر خودش چیزی نداشته باشه. بیسواد و امی باشه. فقط و فقط یک کارت شبکه میخواد، یک سیستم عامل سالم، یک کانال ارتباطی و یک user و password فعال که صدالبته در دستگاه خداوندی هم این رو مفتی به هرکسی نمیدن!

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٠:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٤
تگ ها :