272- آلوده دنیا

دیروز بعد از مدت‌ها به لطف یک فیلترشکن به اورکاتم سری زدم و خوب، دیدن هر چهره‌ای از دوستان قدیم و جدید، یعنی یادآوری خاطره‌های با و بی‌شماری که از اون‌ها داری.

چند پیام داشتم که بعضا ماه‌ها بود اونجا بودند و حسابی خاک گرفته بودند. سعید هم پیام گذاشته بود که فلانی! گویا بدجوری آلوده دنیا شدی. خبری ازت نیست.

*

سوالی است که خودم هم زیاد از خودم می‌پرسم. آدم چون همیشه با خودشه شاید متوجه تغییراتی که در طول زمان می‌کنه نشه و دیگران ساده‌تر متوجه می‌شن. مثل اینکه یک بچه هفت‌هشت‌ساله رو بعد از مدت‌ها وقتی نوجوونی 16-15 ساله‌شده ببینی و شدیدا تعجب کنی. برای خودش و والدینش تغییرات نامحسوسه و برای تو چشمگیر.

نوروز یا تابستون‌ها که به شکل کوتاه‌مدت سری به ایران می‌زنم از دیدن بچه‌هایی که روزگاری بغلشون می‌کردم و الان آقا یا خانومی برای خودشون شدن به‌شدت شگفت‌زده می‌شم...

بگذریم ...

 

داشتم فکر می‌کردم که چقدر ممکنه آلوده دنیا شده باشم و خودم نفهمم. شاید بهتر بود خودم رو جای سعید می‌گذاشتم. لابد اون به خودش می‌گه که این پسره که روزگاری هرروز ایمیل می‌زد، الان سال به سال هم ایمیل نمی‌زنه. اصلا خبری ازش نیست. معلوم نیست کجاست، چه می‌کنه، ایران هم که می‌آد یواشکی می‌آد و می‌ره ... خوب پس آلوده شده دیگه.

 

این طرف قضیه جای خودم می‌نشینم که مشکلات خاص زندگی در خارج از کشور رو دارم و ماجراهای بسیار در سال‌های اخیر، و  گاه پیش اومده که برای 3-4 ماه اینترنت هم نداشتم و گاه پیش اومده که حتا از فردام نامطمئن بودم که چه خواهد شد ... و گاه پیش اومده که فقط در سفر چهارروز وقت داشتم که خونواده‌م رو ببینم.

میدونید. شخص باید خارج از کشور بودن رو –خصوصا وقتی که دانشجو هم نباشه- به عینه تجربه کنه. روزهایی پیش می‌آد که حتا نمی‌رسی به هیچ چیزی فکر کنی، چه برسه به اینکه دوستانی داری و اون دوستان هم ایمیلی دارند و اصولا این که اصلا چیزی به نام اینترنت هست ... خصوصا که من هیچوقت دنبال جمع‌آوری مال و منالی هم نبوده‌ام و معمولا زندگیم طوری بوده که دخل و خرج نسبتا یکی بوده و اگر در این دو سه سال همسرم خل‌بازی‌های مالی من رو با تدبیر خودش حل نمی کرد چه بسا که الان بدهکار مردم هم بودم !

*

ولی سوال سعید، به هرحال برای من مهم بود و هست. چقدر آلوده دنیا شدم؟ چقدر همون آدم سابقم؟ آیا لزوما باید آدم همونی باشه که بوده یا باید تغییر کنه؟ چه طوری تغییر کنه؟ اگر الان دوستان دانشگاهی ده سال پیش من رو ببینند چه قضاوتی درباره‌م می‌کنن؟ اصولا جایگاه ارزش‌های قدیمی‌م در زندگی روزمره ام چه جوریه؟ ...؟ بله. این سوالات مهمه و من از سعید ممنونم.

 

این سوالات رو باید پرسید.

این سوالات رو باید جواب داد.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٢:۱۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٦/۱۱/٤
تگ ها :