253- زبان انگلیسی ما ایرانی‌ها

دوستانی که خارج از کشور زندگی می‌کنند شاید بیشتر با من هم‌عقیده باشند که به ما در طول دوران تحصیل بسیار بد انگلیسی تدریس شده و عموما ضعف زبان انگلیسی ایرانیان، بین سایر مهاجران کشورها بدجوری توی ذوق می‌زنه.

واقعا چرا باید هفت سال راهنمایی و دبیرستان و چند واحد عمومی و تخصصی دانشگاهی نباید طوری باشه که بتونیم از پس ساده‌ترین مکالمات بربیاییم؟ اگر هدف از تدریس زبان انگلیسی اینه که دانش‌آموز ایرانی به‌خوبی انگلیسی صحبت کنه معلوم می‌‌شه وقت و انرژی و سرمایه آموزش و پرورش بی‌خودی هدر رفته، چون تقریبا همه برای خوب صحبت‌کردن مجبورند به کلاس‌های آموزشگاه‌های دیگه برن. پس کاربرد این درس در مدارس چیه؟

این در حالیه که یک کارگر هندی و پاکستانی و بنگلادشی با معلومات سطح دیپلم هم مثل بلبل انگلیسی صحبت می‌کنه و اصلا نیازی به کلاس جنبی هم نداره و من بارها یک پزشک یا مهندس درست و حسابی ایرانی رو دیدم که دو کلمه سلام و احوالپرسی انگلیسی نمی‌تونه بکنه. چرا این‌جوری درس میدن؟ چرا؟

من هرچه بیشتر خارج از کشور زندگی می‌کنم بیشتر می‌فهمم چقدر ضرر کردیم که در دانشگاه‌های ما تمام دروس اجبارا به زبان انگلیسی نبود و اگر بود، چقدر دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ایرانی موفق‌تر بودند. اصولا یکی از دلایل انزوا و غریب‌بودن ایرانیان چه از لحاظ اجتماعی چه سیاسی چه اینترنتی چه فرهنگی، به نظر من همین ضعف زبانه.

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱۱:٠٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٦/٤/٥
تگ ها :