223- نمی‌گم چرخ چاه بکش

ایران شاید تنها کشوری باشد که خودرو (ملی یا غیرملی) را با منت پیش‌فروش می‌کنند و با منت تحویل می‌دهند و پولش را هم پیش می‌گیرند و به هرشکلی هم می‌زنند توی سر مشتری که یعنی خیلی لطف کردیم این خودرو را به شما قالب فرمودیم و اگر شما نبودید دیگر کشورهای جهان ده برابر به ما پول می‌دادند تا بهشان خودرو بفروشیم، ولی خواستیم خیر ما فقط به هموطنانمان برسد.

 

هیچوقت هم نمی‌آیند بگویند در کشوری مثل امارات، شرکت‌هایی مثل هیوندایی و کیاموتورز (و حتا توبوتا که بیشترین نرخ فروش را دارد) برای ازدست‌ندادن بازارهای جهانی، خودرو خود را سه تا شش ماه رایگان به مشتری می‌دهند که برود از آن لذت ببرد و قسط را از ماه چهارم (یا حتا هفتم) تحویل خودرو، دریافت می‌کنند. کلی هم قربان صدقه مشتری می‌روند که در مقابل رقبای قدرتمند کم نیاورند.

 

بامبول‌هایی که در ایران متحمل شدم که یک سیم کارت بخرم یادم نمی‌رود. ایران شاید تنها کشور جهان باشد که قبل از سال نو، یکدفعه اقدام به پیش‌فروش سیم‌کارت می‌کند و بعد با کلی گرفتاری درست‌کردن برای همه آن را توزیع می‌کند و یکبار هم برای مردم از آن برنامه‌های قشنگ صدا و سیمایی درست نمی‌کند که نشان دهد بقیه نقاط دنیا چگونه سیم‌کارت ارائه می‌دهند. مثلا نمی‌گویند در همین کشورهای حاشیه خلیج فارس، بیخ گوش کشورمان، سیم کارت موبایل با حدود چهل پنجاه هزار تومن از خیلی از بقالی‌ها هم قابل خریدن است و نیازی هم به صف و منت و بدبختی و دوندگی نیست و کل تشریفات سیم‌کارت گرفتن ده دقیقه طول می‌کشد. این که سهل است، این خبر را ببینید:

 توزیع رایگان سیم کارت در افغانستان

*

یک معلمی در دوره ابتدایی داشتیم که سر کلاس به شاگردهای تنبل می‌گفت: بکش ...(در اینجا کمی مکث می‌کرد)، بکش (دوباره کمی مکث می‌کرد)...، (سپس می‌فرمود:) نمی‌گم چرخ چاه بکش، نمی‌گم نقاشی بکش، برو خجالت بکش.

 

تکمیلی: ظاهرا خبر توزیع رایگان چندان موثق نیست، ولی گوش شیطان کر، برای خجالت‌کشیدن دلایل بسیار زیاد دیگری هم وجود دارد...

 

 

 

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/۱٠/٢٥
تگ ها :