165- الف لام میم، ذلک الکتاب لا ریب فیه ...

فکر می‌کنم که داشتن اشارات و رموز و نشانه‌های خاص، بین افرادی که به هم علاقه خاصی دارند، طبیعی است. من و همسرم اصطلاحاتی خاص بین خود داریم که دیگران از آن بی‌اطلاعند. عضو یک گروه خاص بودن، یک شرکت خاص بودن، یک رشته و زمینه خاص بودن، باعث می‌شود شخص نمادها و رمزها و پیام‌هایی را دریابد که دیگران از آن بی‌خبرند. حتی در یک جمع بچه‌های مدرسه‌ای نیز اصطلاحات و تعابیر خاص آن جمع وجود دارد که «دیگران» در درک آن نامحرمند. بنابراین، چرا در عاشقانه‌ترین رابطه که –به نظر- بین خداست با بندگان عاشق، نباید اسرار و رموز فراوانی وجود داشته باشد که جز به اهل آن رموز، آشکار نشود؟ گاه فهم مساله‌ای، ظرفیت و قابلیت می‌خواهد.

 

به نظر من طبیعی است که کتاب‌هایی مثل قرآن، کتاب‌های فلسفی و عرفانی و حتا داستانی، معانی لایه‌لایه داشته باشند که هرچه عاشق‌تر و سوخته‌تر و نزدیک‌تر باشی، کلیدهای بیشتری برای درک آنها داشته باشی. مثلا حروف مقطعه نیز می‌تواند چنین باشد. اسراری بین خداوند و بندگان خاص و خالصش ... و به همین دلیل من فکر می‌کنم در چنین مواقعی نمی‌توان و نباید بی‌احتیاط و سرسری و از روی شکم‌سیری، هر نقد و تفسیری را که می‌خواهیم بر روی چنین متونی اعمال کنیم ... بسیاری از نقدها در حوزه مذهبی، فلسفی و به طور کلی معنوی دقیقا مصداق همین بیان است و افرادی ناپخته بر چیزی نقد کرده‌اند که بویی از آن نبرده‌اند ...

 

من گمان دارم که پیشرفت‌های علمی نیز در سایه همین عشق و سوختگی حاصل شده‌اند. تا افرادی تمام وجود خود رو صرف فعالیتی نکنند و عاشقانه دل در گروی علمی نسپارند، درهای آن علم بر رویشان گشوده نخواهد شد و چنین است تفاوت غواصان دانش با حمالان دانش.

 

بشنوید و لذت ببرید:

این قرائت یک‌ساعته چند سوره با صدای مرحوم منشاوی است که دوستی صاحبدل، به عنوان هدیه تولد برایم فرستاد و  من نیز برای یکی دو دوست صاحبدل دیگر فرستاده‌امش ...  صرفنظر از معنا، از لحاظ زییایی موسیقایی آنقدر زیباست که دوماه است مداوم گوش می‌دهم و از زیبایی خیره‌کننده آن سیر نمی‌شوم ... گوش کنید حتما،‌ حداقل به عنوان یک اثر برجسته هنری حتما گوشش کنید.

 

پارسال پیرارسال همین روزها:

تفکر غیرسیستمی و پیامدهای آن 5-5-82

دارو چیست؟ 2-5-83

حلقه‌ها در سیستم 9-5-83

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ۳:٢٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٥/٦
تگ ها :