151- تفکر سیستمی و انتخابات

در فضای کشور ما هر شخص، خود یک عالم اکبر است. (جزیره و شهر و کشور و حتا شبه قاره هم نه، یک عالم به تمام معنا) و هر کس از من نویسنده این وبلاگ تا مشدی ممدلی، همه، عقل کل هستیم و انسان‌هایی به تمامی جزء‌نگر و اصلا ارتباطات مرتباطات سیخی چند؟ حتی در یک شرکت در پیت یک‌وجبی یک کارمند از همکاری با کارمند میز کناریش ابا دارد. خدا به داد برسد ارتباطات بین وزارتخانه‌ها با یکدیگر را و بزرگان قوم را و روشنفکران و اهل اندیشه با یکدیگر را و ... که همگی جزایری مستقلند و پادشاهانی که هیچیک در اقلیمی مشترک نمی‌گنجند و شصت میلیون جزیره در این مجمع‌الجزایر. نمی‌دانم چرا یاد آلیس در سرزمین عجایب افتادم!

*

طبق تفکر سیستمی، اصلاح یک سیستم بدون درنظرگرفتن تمامی جوانب آن ممکن نیست. به عبارتی دیگر، در تفکر سیستمی، آنچه واقعا در یک سیستم باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، اجزای سیستم نیست، بلکه روابط بین اجزای سیستم است.

عین جهالت است که شخصی ادعا کند با شناخت تک‌تک افراد یک شرکت، آن شرکت را می‌شناسد. اگر شخصی ادعا کند که با شناخت تک‌تک خانه‌های تهران به شکل مستقل، می‌توان تهران را شناخت، آنچه یک شرکت را شرکت و یک شهر را شهر و یک سیستم را سیستم میکند، روابط بین اجزا و جریان اطلاعات و احساسات و کنش و واکنش‌های بین اجزاست. با شناخت تک‌تک سلول‌های بدن فلان موجود زنده به شکل جداجدا، هرگز نمی‌توانی آن موجود را بشناسی، مگر آن که آن را  به شکل یک کل ببینی. زمانی که زنده است و اجزایش با هم تعامل دارد.

 

نامزدی که بگوید من فلان واحد، فلان بخش، فلان قسمت، فلان مشکل را درست می‌کنم، صرفا شعار می‌دهد. هیچگاه در یک سیستم به‌هم‌پیوسته، نمی‌توان ارتباطات بین اجزا را دور زد و یک جزیره مستقل بنا کرد و اصلاحش نمود. بدجوری مشتاقم یک نفر به جای «باید چنین شود، باید چنان شود»، واضح بگوید: «چگونه چنین خواهد شد و چگونه چنان!» شعاردادن و باید-نبایدکردن ملولتان نکرده هنوز؟ عجبا!

 

پانوشت 1: یادآوری می‌شود که طبق تفکر سیستمی، اولین گام برای اصلاح سیستم، اصلاح خویشتن است.

پانوشت 2: برای من سیاست مثل زبان چینی است و چیزی از آن نمی‌دانم و نمی‌خواهم بدانم. این نوشته را با دیدگاه یک مهندس سیستم نوشته‌ام. هرچیزی می‌توانست موضوع بحث باشد، انتخابات هم یک موضوع. لطفا برداشت سیاسی نفرمایید.

 

 

نوشتههای مرتبط:

تمامی نوشته های صفحه آرشیو وبلاگ که کلمه سیستم در آنها هست!

 

پارسال همین روزها:

ای باد شرطه برخیز 22-2-83

میان‌بری به نام انسان (2) 29-2-83

  
نویسنده : علی ; ساعت ٥:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٤/٢/٢٢
تگ ها :