141.World Homeopathy Awareness Week -WHAW

چند روز پیش، یکی از دوستان یک ایمیل فوروارد کرده بود که پنج‌های معروف در آن بودند. مثلا پنج فرد مشهور چپ‌دست، پنج نویسنده معروف که یک چشمان چپ بوده، پنج نفر از مشاهیر که بدجوری قهوه‌خور بوده‌اند، پنج نویسنده‌ای که قبل از تولدشان مرده بودند، پنج هنرمندی که بعد از فوتشان تازه متولد شدند و .... سوای این که این اطلاعات چقدر بدرد می‌خورد و چقدر جنبه سرگرمی دارد، یک موضوعی در آن بود که بدجوری دلم را سوزاند و آن هم پنج نفری بود که در اوج پیری، مشهورترین آثار خود را منتشر کرده‌اند.

 

در این بین جای نام ساموئل هانمن،‌ بنیانگذار نابغه پزشکی هومیوپاتی کاملا خالی بود.

 

هانمن در 88 سالگی و یک سال قبل از وفات،‌ ششمین و کامل‌ترین نسخه اثر جاودان خود اصول و مبانی درمانof medicine Organon را به جهان عرضه کرد که همچنان پس از دو قرن مرجع یگانه تمامی هومیوپات‌های جهان به شمار می‌آید و به قول یکی از بزرگان این علم، اگر هومیوپاتی انقلابی در پزشکی باشد (که قطعا هست)، آخرین ویرایش کتاب Organon انقلابی در خود هومیوپاتی به شمار می‌آید.

 

به هرحال اگر مردمان دنیا بیشتر هومیوپاتی را بشناسند، بسیاری از رنج‌ها و بیماری‌های انسانی از میان خواهد رفت و دنیایی سالم‌تر و شاداب‌تر خواهیم داشت. دنیایی بدون داروهای پرعوارض، مخارج کمرشکن درمانی و روش‌های ناکارآمد درمانی که چه بسیار از آنها با این کیمیای شفابخش –هومیوپاتی- برای همیشه فراموش خواهند شد. تمامی هومیوپات‌های ایرانی که من از نزدیک می‌شناسم همگی قبل از یادگیری هومیوپاتی، پزشک بوده‌اند و سرخوردگی آنها از ناتوانی‌های سیستم جزءنگر پزشکی و روبروشدن آنها با این روش حیرت‌آور موجب شده که جان و دل بر سر این کار گذارند و بسیاری از آنها سالهاست که حتا یک مسکن هم برای خود و بیمارانشان تجویز نمی‌کنند. (نوشته‌های این وبلاگ را حتما تعقیب کنید. ضرر نمی‌کنید.) آنها که سهل است، من به عنوان یک علاقه‌مند و دانشجوی این رشته نیز مدت‌هاست که از هیچ داروی پزشکی استفاده نکرده‌ام.

 

هومیوپات‌های جهان می‌خواهند امسال در دویست و پنجاهمین سالگرد تولد هانمن بزرگ،‌ روز 21 فروردین 1384، هفته‌ای را به نام هومیوپاتی نامگذاری کنند و کمیته‌های فراوانی در دنیا،‌ در استرالیا، بلژیک،‌ کانادا،‌ کلمبیا، فنلاند، آلمان، هند، اسرائیل، ایتالیا، مالزی، هلند، زلاندنو، نروژ، پاکستان، پرتقال، صربستان، سری‌لانکا، افریقای جنوبی، سوئد، سویس، انگلستان و امریکا سرگرم این کارند. (منبع خبر: انجمن هومیوپاتی اروپا: ECCH) این امر به منظور آشناکردن بیشتر جهانیان با هومیوپاتی انجام می‌شود و در اخبار جهانی اسمی از ایران نیست. متاسفانه انجمن هومیوپاتی ایران هم هیچ اطلاعیه‌ای در این زمینه نداده که امثال من آگاه‌تر شویم و وب‌سایت آنها هم فعال نیست که بسیار جای تاسف دارد.

 

طبیعتا چون بحث یک بحث علمی است، مستقیما به سلامتی انسان‌ها مربوط می‌شود، پولساز نیست، ورزشی نیست، هیاهو ندارد،‌ جذابیت جنسی ندارد، سیاسی نیست، اقتصادی نیست، به جنگ و کشتار و غارت و بمب‌گذاری و ... مربوط نمی‌شود، هانمن بنده‌خدا (آن هم در 88 سالگی) یک مانکن یا قهرمان زیبایی اندام نبوده که قیافه‌اش توجه خوانندگان گرامی را جلب کند،‌ فوتبالیست یا هنرپیشه هالیوود هم نبوده، سیاستمدار نبوده که موفقیت‌هایش یا برعکس رسوایی‌هایش جلب توجه کند ...، بالاخره هیچ چیز جالب توجهی برای افکار چیپس‌خور و تلویزیون‌تماشاکن و هفته‌نامه ورق‌بزن ندارد، ...، و حتا یک موسیقیدان و شاعر و نویسنده هم نیست که بشود از قبل تعریف و تمجید یا نقد از او خود را هنردوست و روشنفکر و امروزی نشان داد، طبیعتا کمتر در رسانه‌ها بازتاب چنین خبری را می‌شود دید. به گیرنده‌های خود دست نزنید.

*

درست یک سال است که از دوستان دورم. چه زود گذشت!

 

مطالب مرتبط:

ساموئل هانمن (بنیانگذار هومیوپاتی) پنجشنبه 21 فروردین 1382

آب، آب نیست! (داروهای هومیوپاتی) دوشنبه 3 فروردین 1383

بیشترین پرسش‌ها درباره هومیوپاتی اینجا

 

پارسال همین روزها:

کارایی و اثربخشی (کار خوب کردن و خوب کار کردن) پنجشنبه 14 اسفند 1382

بدرود تهران! پنجشنبه 21 اسفند، 1382

 

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۱٢/٢٠
تگ ها :