137- مشکل، جایی آن بیرون است

waveSource: http://images.google.ae/images?q=tbn:G-60xJ9slJgJ:myhtpc.net/images/backgrounds/full/Unity

Peter Senge در کتاب «پنجمین فرمان» -که شاهکاری شگفت‌آور به شمار می‌آید- نشان می‌دهد که تفکر جزءنگر که قبلا زیاد از آن صحبت کرده‌ام، عوارضی به بار می‌آورد. یکی از این عوارض این است که ما فکر می‌کنیم «دشمن، جایی آن بیرون است.»

 

 

اگر من و شما در زندگی خود، برای یافتن مقصر به دنبال چیزهایی خارج از خودمان می‌گردیم، اگر مدیر یک سازمان تمام شکست‌هایش را بر دوش «دیگران»، «رقیبان» ... می‌اندازد، ... همگی تفکر جزءنگر دارند و قادر به دیدن کلیت سیستم نیستند.

در دنیای پزشکی، پزشکی رایج چنین تصور می‌کند که چیزی از بیرون می‌آید و بدن را بیمار می‌کند. حال آن که پزشکی کل‌نگری مانند هومیوپاتی، بیماری را بخشی از کلیت خود فرد و در حقیقت تغییر شکل آن می‌داند و می‌گوید وقتی کلیت و تمامیت شخص، دچار عدم تعادل شد، آن شخص بیمار است.

 

اصراری بر اثبات این مساله ندارم، چون هم خوانندگان گرامی باید در حوزه سیستم مطالعه کافی داشته باشند و هم آگاهی کافی از مبانی پزشکی رایج و پزشکی هومیوپاتی داشته باشند.

 

ولی قطعا درک این نکته، پنجره‌ای جدید و بدیع به روی آدمی می‌گشاید که بداند بیماری یک سیستم، بیشتر از آنچه مربوط به بیرون باشد، مربوط به خود آن سیستم است.

 

البته در این امر، تقریبا همه پزشکی‌های کل‌نگر هم‌عقیده‌اند و نامتعادل‌شدن تمامیت و کلیت فرد را، معادل بیماربودن او در نظر می‌گیرند. به همین دلیل است که در هومیوپاتی، هیچوقت سعی نمی‌کنند با کشتن فلان میکروب یا باکتری سلامتی را به بدن برگردانند، چون اصولا آن میکروب یا باکتری، خود بیماری نیست. بلکه فقط می‌تواند عاملی برای خروج بدن از تعادل باشد و وظیفه پزشک برگرداندن شخص به وضعیت تعادل است، کما این که افرادی که در سلامت کافی هستند، اصلا این میکروب‌ها رویشان اثر هم نمی‌کند.

 

مثال جالبی که می‌توان زد مقایسه کلیت بدن با دریاست. دریا چه موج داشته باشد، چه توفان، چه گرداب، چه سکون، همه این‌ها جزئی از خود دریا هستند و چیزی جز دریا نیستند. نمی‌توان گفت گرداب چیزی خارج از دریاست. بیماری یک فرد هم، تغییر چهره کلیت اوست، نه چیزی خارج از آن.

 

نوشته‌های مرتبط:

نگرش سیستمیپنجشنبه 14 فروردین 1382

25- تقصیر بقیه است !دوشنبه 1 اردیبهشت 1382

اصلا سیستم چی‌چی هست؟ 21 اردیبهشت 1382

خودسازی سیستمی چهارشنبه 4 تیر 1382

دورزدن مسایل، سه‌شنبه 21 مرداد 1382

استعداد به بیماری در پزشکی هومیوپاتی، تعمیم به سیستم‌ها جمعه 26 دی 1382

 

پارسال همین روزها:

پیکری معمولی با دست‌هایی به بلندی زرافه یکشنبه 26 بهمن 1382

 

 

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۳/۱۱/٢٥
تگ ها :