129- درباره کارتون (1)

برای خودم هم جالب است که 118 نوشته دارم و درباره یکی از علاقه‌های اصلیم هیچ ننوشته‌ام: کارتون!

گروه‌های کارتونی اورکات را ببینید که چقدر عضو دارند! شگفتا که برخی کارتون را برای کودکان می‌دانند! مگر نه آنکه همه کارتون‌سازان بزرگسالانند و بعضا چقدر هم سن و سال دارند! کارتون‌ها، آرزوها و دنیاهای دست‌نیافتنی و حسرت‌ها و شوق‌هایی است که گویا در دنیای واقعی نمی‌توان یافتشان و باید ساختشان. امثال من که کودکیشان در دهه‌های 50 و 60 گذشته، قطعا خاطرات بسیاری از کارتون‌ها داریم و واقعا ما از شخصیت‌های کارتون‌ها بسیار درس می‌گرفتیم و با اشتیاق جلوی تلویزیون می‌نشستیم که کارتون مورد علاقه خود را ببینیم:

Source: http://www.shipbrook.com/jeff/gimping/RoadRunnerOriginal.jpg 

هرسال روز اول یا آخر نوروز نوبت رابین‌هود بود که هربار هم انگار دفعه اولش بود!

مجموعه پلنگ صورتی، تیتراژ اولش و آن طلوع صورتی باشکوه و موسیقی حیرت‌آور هنری مانچینی که حتی در عالم فیلم، کمتر موسیقی تا این حد ماندگاری داشته است. شخصیت‌های خیره‌کننده‌ای نظیر بازرس، دودو، مورچه و مورچه‌خوار ... که قطعا خلق آنها حاصل اندیشه‌هایی خلاق و عمیق و دقیق است، با دوبله ستودنی و ماندگار آن زمان که شخصیت‌ها را کاملا زنده و حقیقی می‌کرد. گاه فراموش می‌شود که خلق صدایی جدید، تا چه حد نیاز به نبوغ و خلاقیت دارد.

 

کارتون‌های فوق‌العاده‌ای مانند پروفسور بالتازار، گوریل‌انگوری، معاون کلانتر، خپل، ... برنامه‌‌های عروسکی مانند پت پستچی که همیشه آرزو داشتم در یک اسباب‌بازی فروشی ماشینی به آن تمیزی پیدا کنم که هم راهنما بزند، هم برف‌پاکن داشته باشد ... اووووه!

 

یک بار به درخواست عزیزی، فهرستی از کارتون‌هایی را که در حافظه دارم نوشتم. بیش از صد و بیست مورد شد. شاید آن را بیابم و به صورت یک لینک، در یک گوشه وبلاگ بگذارم و امیدوارم دیدن آن نام‌ها مایه لبخندی و خاطره خوشی برایتان باشد. (البته نه‌تنها اسم، بلکه موسیقی متن، شخصیت‌ها، داستان‌ها و لحظه‌های مختلف خیلی از کارتون‌ها را در حافظه دارم. متاسفانه یا خوشبختانه نه فرصت ثبت آنهاست و نه امکانش!)

 

مدت‌هاست تلویزیون نمی‌بینم. شنیده‌ام که گویا کارتون‌های فله‌ای آسیای شرقی (که دیگر بهترین‌هایش خزعبلاتی مانند فوتبالیست‌ها است) جای کارتون‌های باشکوه دوران کودکی ما را گرفته و نشستن جلوی تلویزیون برای دیدن کارتون (و بسیاری چیزهای دیگر) وقت تلف کردن است!

 

در این باره اگر حوصله‌ای باشد بیشتر خواهم نوشت.

 

 

پارسال همین روزها:

اولین مرکز آموزش هومیوپاتی که ...؛ 30 آذر 82

نیایش‌های Cash و نیایش‌های Online؛ 4 دی 82

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ۳:۱٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۱٠/٢
تگ ها :