120- آشنايي با داروهاي هوميوپاتي (چموميلا)

يكي از داروهاي بامزه هوميوپاتي داروي Chamomilla است كه چموميلا (يا كاموميلا) خوانده مي‌شود. نوشتن درباره اين دارو، از آن رو به ذهنم رسيد كه ديدم نام وبلاگ ارزشمند يكي از دوستان –در زمينه هوميوپاتي- بابونه است. آخر چموميلا نام علمي گياه بابونه است.

 

چموميلا يك داروي بسيار خوب براي بچه‌هاي كج‌خلق و آتشين‌مزاج است. بچه‌هايي كه آنقدر اذيت مي‌كنند و زمين و آسمان را به هم مي‌دوزند كه گاهي حتي پدر و مادر هم هوس مي‌كنند آنها را بكشند و از دستشان خلاص شوند! غافل از اين كه اين كودك بيمار است و با تنبيه درست نمي‌شود، بلكه با تجويز داروي صحيح هوميوپاتي، بيماريش (كه خود را به شكل پرخاش و عصبانيت و ... نشان مي‌دهد) مرتفع خواهد شد. عدم تعادل ارگانيسم يعني بيماري. در يك نفر اين عدم تعادل به شكل تب ديده مي‌شود، در يكي به شكل كچلي و در ديگري هم به شكل بدخلقي!

 

اين بچه‌ها تندمزاج هستند، ممكن است ديگران را گاز بگيرند، مدام اصرار مي‌كنند چيزي را به آنها بدهيد و وقتي مي‌دهيد آن را به دور مي‌اندازند. وقتي كودك دچار درد مي‌شود، درد واقعا برايش آزاردهنده و غيرقابل تحمل است. هيچ تناسبي بين درد و حساسيت شديد كودك وجود ندارد.

 

همچنين اين دارو براي مشكلات كودكان حين دندان درآوردن (بدخلقي، اسهال حين دندان درآوردن) داروي خوبي است. از نكات جالب اينكه اين بچه‌ها با حمل‌شدن حالشان بهتر مي‌شود.  (مثلا وقتي بغلشان مي‌كنند.)

البته چموميلا اختصاص به كودكان ندارد. اصولا هيچ داروي هوميوپاتي را نمي‌توان به كاربرد خاص و براي رده سني يا جنسيتي خاص محدود كرد. چون با ديد كل‌نگر آن منافات دارد. به عنوان مثال گوش‌دردي كه شخص را تا سرحد جنون پيش مي‌برد به‌خوبي به اين دارو پاسخ مي‌دهد، حال شخص مي‌خواهد كودك باشد يا بزرگ، تفاوتي ندارد. مهم آنست كه داروي تجويزشده، مشابه بيماري فرد باشد.

 

* يكي از استادان هوميوپاتي، اخيرا وبلاگي را ايجاد كرده‌اند كه واقعا خواندن آن جالب است. توصيه مي‌كنم حتما سري به آن بزنيد. در اين وبلاگ، به زباني طنز مي‌توان سير پيشرفت هوميوپاتي در ايران را مرور كرد.

 * مركز CTCH كه معتبرترين مركز آموزشی هوميوپاتی در منطقه می‌باشد به مناسبت سالگرد خود ۵۰٪ تخفيف برای دوره‌های مكاتبه‌ای و ۱۰٪ در دوره‌های حضوری قائل شده است. به علاقه‌مندان شديدا توصيه می‌كنم اين فرصت را از دست ندهند. حداقل مدرك مورد نياز برای يادگيری اين پزشكي، ديپلم است و صدالبته براي پزشكان به شكل يك تخصص مطرح می‌شود.

 

نوشته‌هاي مرتبط با اين مطلب:

بيشترين پرسش‌ها درباره هوميوپاتي اينجا

آب، آب نيست اينجا

آشنايي با داروهاي هوميوپاتي (آرنيكا) اينجا

آشنايي با داروهاي هوميوپاتي (لچسيس) اينجا

  
نویسنده : علی ; ساعت ٥:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/۸/۱٠
تگ ها :