104- پزشكي‌هاي كل‌نگر ديگر (1): ايريديولوژي

مي‌دانيم كه انگشت سبابه ما، بخشي كوچك از بدن ماست و شناسه و هويت يگانه ما. لابد مي‌دانيد كه امروزه پليس جنايي اگر تار مويي از جنايتكار پيدا كند هم مي‌تواند او را شناسايي كند. سلول‌هاي بدن ما، كه اجزاي اين سيستم پيچيده هستند، معرف كل ما هستند!

 

شايد ندانيد كه يكي از پزشكي‌هاي كل‌نگر، ايريديولوژي (Iridology) است. در اين علم، گفته مي‌شود كه آثار بيماري و سلامتي شخص را از بررسي عنبيه چشم آن شخص مي‌توان دريافت! عجب حرفي مي‌زدند قديمي‌ها كه «چشم دروغ نمي‌گه!»، «نگاه‌ها با هم فرق مي‌كنه ....».

 

ايريديولوژي روشي است جالب و بدون خطر. ايريديولوژيست عنبيه شما را بررسي مي‌كند و آن را نمودارهاي موجود تطبيق مي‌دهد. خيلي از بيماري‌هايي كه گرفته‌ايد رد پايي روي عنبيه به جاي گذاشته‌اند و حتا ممكن است پزشك به شما بگويد كه مستعد چه بيماري‌هايي هستيد و مسير بعدي سلامت شما كجاست. اين طب، بيشتر در شاخه تشخيص و پيشگيري رده‌بندي مي‌شود. چرا كه جنبه درماني ندارد. جنبه تشخيصي دارد. (البته نمودارهاي عنبيه روز به روز كامل‌تر مي‌شوند.) جالب اينكه نمودارهاي ايريديولوژي بيهوشي‌هاي بيمار را نشان نمي‌دهد. چون در آن هنگام سيستم عصبي كار نمي‌كرده كه رد پايي روي عنبيه بر جاي بماند. يا در خانم‌ها، بارداري را نشان نمي‌دهد. (چون بخشي از طبيعت و سرشت يك زن است، نه بيماري.)

 

به هرحال، آن كس كه با زبان «عنبيه» آشنا باشد، مي‌تواند من و شما را خيلي بهتر بشناسد! ظاهرا در يك سيستم، هر جزئي مي‌تواند نمايانگر كل خود باشد. طبعا با تمامي تعاريفي كه براي سيستم گفته‌ام و از ديد يك زبان‌شناس! كسي كه زبان آن جزء را بفهمد.

 

و اينجا يك سوال پيش مي‌آيد: من، به عنوان سلولي از كل هستي، مي‌توانم معرف كل باشم؟

 

درباره ديگر پزشكي‌هاي كل‌نگر بيشتر خواهم گفت تا نوشته‌هاي پزشكي اين وبلاگ، صرفا مربوط به هوميوپاتي نباشد.

براي مطالعه بيشتر درباره ايريديولوژي به اين سايت‌ها هم مي‌توانيد سري بزنيد: 1، 2 و 3.

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:٥۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٤/٢٧
تگ ها :