693- اگر به باغ فین رفتید

آخر هفته‌ای سفر دوروزه‌ای به کاشان و روستای تاریخی ابیانه داشتیم. باغ فین را 15سالی می‌شد که ندیده بودم. با لذت همه‌جا را دیدیم و به دخترکم کمک کردیم که به مرغابی‌ها و ماهی‌های داخل حوض نان بدهد و کلی لذت ببرد. در آخرین مرحله به دیدن آن حمام شوم رفتیم که قتل‌گاه امیرکبیر است.

تمام لذت دیدن باغ محو شد و غم سنگینی دلم را گرفت. بغضم را به هر زحمتی بود جلوی دخترکم در گلو حبس کردم. به یاد تمام بزرگان و اندیشمندان و خوبان روزگار افتادم که به جرم انسان‌بودن، کشته شدند. از حسنک وزیر تا امیرکبیر، از هابیل تا حسین!

خواستم بگویم اگر به باغ فین رفتید، اول به آن حمام شوم سر بزنید، بعد بقیه‌ی باغ را ببینید که شاید قدری غم‌تان کمتر شود.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٥:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٧/٢۸


692- پدرانه (14)

خمیر

مواد لازم برای تهیه‌ی خمیر بازی سالم خانگی برای یک دخترخانم 21 ماهه:

قدری آرد معمولی که از نانوایی خریده‌اید، مقدار کمی آب و نمک و یک ذره هم روغن. اگر چند رنگ خوراکی داشته باشید خیلی بهتر است. یک عدد بابا/مامان علاقه‌مند هم طبیعتا لازم است.

*

روش تهیه: آب را نرم‌نرمک به مخلوط آرد و نمک و روغن اضافه می‌کنید و ورز می‌دهید. اگر خمیر چسبناک شد به آن آرد اضافه می‌کنید. بعد از حدود 5 دقیقه خمیر بازی آماده است. این خمیر را می‌توان در یخچال برای مدتی نگهداری کرد. خطرات خمیر کارخانه‌ای را هم ندارد. بعد می‌گذارید فرزندتان حسابی خمیربازی کند و چه‌بسا خودتان هم با ذوق و شوق مشغول بازی شوید!

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٠:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٧/۱٥


691- کشمش خانگی

انگور

این خوشه‌ی انگور زیبا، که من نمی دانم زیبایی آن را به خورد چشمانم بدهم یا مزه‌اش را به خورد دهانم، قرار است کشمش بشود. کشمش سالم خانگی. کشمشی که با تیزآب و گوگرد خشک نشده. سر حوصله از دیوار آویزان می‌شود و خشک می‌شود و در طول زمستان، هله‌هوله‌ی سالمی برای دخترک‌مان و خودمان البته، تامین خواهد کرد. 30 کیلو انگور به این زیبایی را، تازه‌ی تازه، از باغ آشنایان خریده‌ایم به 50هزارتومان و شاید نزدیک ده کیلو کشمش خوب از آن دربیاید. دبی که بودیم، با همین هزینه نهایتا می‌شد سه چهار کیلوگرم انگور هندی به‌دردنخور خرید.

 البته این را هم بگویم که محصولات غذایی کارخانه‌ای آنجا معمولا از بهترین برندهای غذایی دنیا وارد می‌شدند و کیفیت بسیار خوبی داشتند، با این حال اصلا سوسیس و کالباس و محصولات مشکوکی از این قبیل نمی‌خوردیم. آب‌میوه‌ی کارخانه‌ای هم اصلا. الان که ساکن شهرستان هستیم فهرست محصولات کارخانه‌ای که مصرف می‌کنیم روزبه‌روز کمتر می‌شود. محصولات پروتئینی، لبنیات، تنقلات سالم (مغزها، کشمش ...)، آب‌لیمو، آب‌غوره، رب، سمنو، عسل، نان سبوس‌دار، حتا شکلات صبحانه ... همگی غیرکارخانه‌ای هستند.

به هرحال، گمان می‌کنم با قدری زحمت می‌شود قدری سالم‌تر زیست. حساب کنید با حذف فقط یک ساعت تلویزیون در روز (که البته اگر من و همسرم این مقدار را حذف کنیم به صفر می‌رسد) و حذف وقت‌تلف‌کردن‌های بیهوده در اینترنت، هم می‌شود غذای سالم درست کرد، هم می‌شود ورزش و تفریح کرد، هم می‌شود کتاب خواند. تنها کافی است برخی عادات زیان‌بار را کنار بگذاریم یا تعدیل کنیم. تعجب می‌کنم از مردمی که همیشه تلویزیون‌شان روشن است و گوشی و تبلت آنها تبدیل به یکی از اعضای بدن‌شان شده و از گرفتاری  و کمبود وقت و اضافه وزن و ... شکایت دارند.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٦:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٤/٧/٤