626- پدرانه (5)

بعضی از مردم، هدفشان از ازدواج، داشتن فرزند است. من و همسرم هرگز اینگونه نبوده‌ایم و در طول ده‌سال زندگی مشترک، داشتن فرزند برای‌مان اولویت نداشته است. زندگی دونفره‌ی بسیارخوبی هم داشته‌ایم.

اما اکنون که دارای فرزند شده‌ایم، تصور برگشتن زندگی به حالت دونفره‌ی قبلی واقعا دشوار و چه‌بسا ناممکن است. در حقیقت، فرزند آن‌قدر زندگی آدمی را تغییر می‌دهد که  دیگر نمی‌توان فضای خانه را بدون او تصور کرد.

اگر در زندگی مشترک خود تفاهم دارید، توصیه می‌کنم صاحب فرزند شوید تا هم زندگی مشترک شما قوت و قدرت بیشتری بگیرد و هم انسانی محبت‌دیده از دامان شما وارد اجتماع شود. افرادی را می‌شناسم که برای بقای زندگی مشترک، فرزند آورده‌اند و متاسفانه چون خودشان همان آدم‌های قبلی بوده‌اند و تغییری نکرده‌اند، زندگی یک کودک معصوم را هم تباه کرده‌اند.

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ٤:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢۸


625- فقیر و غنی

هرازچندگاهی فرصتی دست می‌دهد که با دوستان دیگر کمکی جمع کنیم و به دست شخص یا خانواده‌ای که واقعا نیاز دارد برسانیم. در چنین زمان‌هایی حس می‌کنم خداوند واقعا به ما لطف کرده و فرصت یک کار خوب را در اختیارمان گذاشته. فرصتی که ممکن بود به شخص دیگری داده شود. حس می‌کنم هنوز وجودم روی این کره‌ی خاکی به یک دردی می‌خورد و خوشحال می‌شوم.

در حقیقت، نیازمند اصلی این داستان، من و امثال من هستیم. ما که زندگی‌مان آنقدر خالی از نیکوکاری است که وقتی فرصتی برای انجامش پیدا می‌کنیم، باید آن را غنیمت بشماریم و فرصت را از دست ندهیم. شاید برای همین است که می‌فرماید: یَا أَیُّهَا النَّاسُ أَنتُمُ الْفُقَرَاء إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمِیدُ

(سوره‌ی فاطر، آیه‌ی 15)

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٢۱
تگ ها : فقیر ، غنی ، فاطر


624- رانندگی و بهشت

روایتی از پیامبر (ص) است که تسبیحات اربعه، مصالح ساختمانی عمارت‌های بهشت هستند. این را داشته باشید.

*

متاسفانه فرهنگ رانندگی در شیراز خیلی بد است و طی یک‌سالی که در اینجا زندگی کرده‌ام، تنها چیزی که مرا واقعا آزار داده همین مساله بوده است. حیفم می‌آید که در شهری که گنجینه‌هایی مانند حافظ و سعدی و ملاصدرا از آن برخاسته‌اند، چنین فقر فرهنگی را (در رانندگی) شاهد باشم. به هرحال، مطابق روایت بالا، داشتم با خودم فکر می‌کردم که اگر به جای عصبانی‌شدن، به ازای هربار دیدن رفتار ناشایست رانندگی مردم اینجا تسبیحات اربعه‌ای بگویم، می‌توانم از الان در بهشت چندین مجتمع ساختمانی درست کنم!

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/۱۳


623- کیفیت، زیبایی، سادگی

لباس‌هایی که در دبی برای نوزادمان خریده بودیم، تفاوت‌هایی اساسی با لباس‌هایی که در ایران می‌خریم دارند.

1- قیمت آنها کمی گران‌تر است، ولی نه‌چندان که از خرید صرفنظر کنی.

2- کیفیت پارچه، طراحی و دوخت قابل مقایسه نیست. پوشاک نوزاد برندهای مشهور، چنان جنسی دارد که گویی شخص داشته برای فرزند خودش لباس درست می‌کرده و چقدر نگران پوست لطیف نوزاد بوده. حتا اگر اگر پهنای یقه قدری تنگ باشد، طراح یک دکمه کنارش گذاشته که درآوردن لباس به سروگردن نوزاد فشاری وارد نکند. اکنون می‌فهمم چرا بعضی دوستان که در دبی به ما سرمی‌زدند اصرار داشتند از برندهای مشخصی لباس نوزاد بخرند و هزینه برایشان مهم نبود.

3- لباس‌های خارجی اگر نقش برجسته‌ای داشته باشند، حتما طوری است که در قسمت داخلی لباس، هیچ اثری از آن نباشد و پوست نوزاد دچار خارش و آسیب نشود. ولی لباس‌های ایرانی بعضا طوری ساخته شده‌اند که انگار بچه از همان نوزادی باید حساب کار دستش بیاید! برخی تولیدکنندگان هم که اقدام به کشیدن یک پارچه بسیار بی‌کیفیت یا نایلون روی آثار نقش برجسته می‌کنند تا مثلا پوست بچه آسیب نبیند.

4- تفاوت بسیار جالب دیگر که مصادیق زیادی دارد در توجه به «زیبایی در عین سادگی» است که بعدا بیشتر درباره‌اش صحبت خواهم کرد.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٢/٦
تگ ها : کیفیت ، سادگی ، دبی ، ایران