۵٧٠- و اینک شیراز

این چند روز را به همراه همسرم در شیراز در جستجوى خانه سپرى کردیم و به لطف خدا و کمک چند دوست بسیار بامحبت موفق هم شدیم. حالا چه شد که تصمیم گرفتیم به شیراز برویم داستانى جداگانه دارد که امیدوارم به‌زودى بنویسم.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٢:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٢٩


569- بازگشت به ایران (3): فناوری ارتباطات و اطلاعات

وضعیت ICT ایران در این چند سال واقعا دگرگون شده است. درست است که وقتی در خارج از ایران بودم، دوستان داخل ایران زیاد غر می‌زدند، ولی به نظر من اوضاع اینترنتی (به جز بحث فیلترینگ) بسیار بهتر از گذشته است.

بانک‌ها خدمات اینترنتی دارند، خرید بلیت راه‌آهن به صورت آنلاین به‌راحتی قابل انجام است، بیشتر مغازه‌ها مجهز به دستگاه کارت‌خوان هستند، بانک‌های عضو شبکه‌ی شتاب کارت یکدیگر را می‌پذیرند و بسیاری از آنها اپلکیشن ویژه‌ی گوشی دارند، بسیاری از خدمات از طریق پیامک قابل انجام است، برخی امور اداری اینترنتی شده است، دیگر به‌زحمت می‌توان در خانه‌ی دوست و آشنا مودم dial-up پیدا کرد و تقریبا همه به اینترنت ADSL (با و بدون سیم) مجهز هستند، سرعت اینترنت در شهرستان‌ها واقعا خوب است ...

خود من بسته‌ی اینترنتی ماهانه‌ی ایرانسل را بر روی گوشیم فعال کرده‌ام. 2 گیگابایت ظرفیت دارد و تنها 10 هزار تومان هزینه. در مقایسه با امارات، خیلی سریع نیست ولی تا حد قابل قبولی کارهایم راه می‌افتد و دست کم کارهای بانکی و ایمیلی و مطالعه‌ی اخبار، به‌خوبی با این سرعت قابل انجام است. بسته‌های ADSL خانگی هم (در مقایسه با امارات) واقعا ارزان هستند.

...

در مجموع، من وضعیت ICT را بسیار بهتر از زمانی می‌دانم که ایران را ترک کرده بودم، ولی سرعت برای استفاده از امکاناتی مانند یوتیوب همچنان پایین است.

توضیح: ICT کوتاه‌شده‌ی  Information Communication Technology یا فناوری ارتباطات و اطلاعات است.

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٢/۱/۱۸
تگ ها : ict ، ایران ، امارات


568- بازگشت به ایران (2): مقایسه

آدمی، موجودی مقایسه‌گر است. طبیعی است که وقتی از امارات به ایران برمی‌گردی تا مدتی کارت مقایسه‌کردن باشد. از همان لحظه‌ی اول که وارد کشور می‌شوی ناخودآگاه مشغول مقایسه‌ای. مقایسه‌ی قیمت‌ها و شیوه‌ی ارائه‌ی خدمات، حمل و نقل، کالا ... مقایسه‌ی امکانات، مقایسه‌ی تمیزی و زیبایی شهر... در این چند هفته حضورم در ایران، چشم‌گیرترین تغییرات را در شهر مشهد دیدم. مشهد واقعا زیباتر از پیش شده و چون گمان می‌کنم شهرداری متولی زیباسازی است، باید به مسوولان آن آفرین گفت.

 

داشتم از مقایسه می‌گفتم. پس از ورود به فرودگاه امام، در یکی از رستوران‌های فرودگاه نشستیم تا غذایی بخوریم. شنیدم که بین کارکنانش بحث و جدل بود و مسوول آن رستوران به یکی از خانم‌ها گفت: «... بله همین است. چون من می‌گویم این کار باید بشود. شما هم اگر نمی‌خواهی به سلامت. برو دنبال کارت. دخترک هم با عصبانیت به دیگری می‌گفت مرتیکه شش ماه حقوقم را نداده حالا این‌طوری جواب می‌ده ...». خوب این را من مقایسه می‌کنم با یک رستوران در دبی که کارگر و کارمند آن در سخت‌ترین شرایط موظف به حفظ لبخند است و شما هیچگاه جدل بین کارکنان را، دست‌کم در ظاهر نمی‌بینید.

بعد هم سوارشدن به تاکسی فرودگاه و بحث‌های سیاسی و اجتماعی رایج رانندگان تا خود تهران ... که البته پیرمرد خیلی بانمکی بود و همه‌ی مشکلات را با طنز و جوک بیان می‌کرد. این هم تفاوتی است میان راننده‌ی تاکسی ایرانی که بحث 5+1 هم می‌کند، با راننده‌ی تاکسی هندی و پاکستانی در امارات که گاه حتا مسیرهای اصلی شهر را هم بلد نیست.

 

اگر بخواهم خیلی مختصر و کوتاه، مقایسه‌ای انجام بدهم باید بگویم در امارات کالا ارزان و خدمات گران است، ولی در ایران خدمات ارزان و کالا گران است.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٢/۱/٩