386- براعم

کانال ماهواره‌ای براعم را دیده‌اید؟ حتا اگر عربی نمی‌دانید، ولی دسترسی به ماهواره‌های عربی دارید حتما یکبار این کانال را ببینید. طراحی لوگوها، میان‌پرده ها، تبلیغ‌ها، برنامه‌های حیات‌وحش و طبیعت ... همه‌چیز عالی است. حتا 5 دقیقه در این کانال صحنه‌ای خشن یا رنگی تیره نخواهید دید.  همه‌چیز فوق‌العاده شاد و دلپذیر است.

 

بنیانگذار آن هم نهادی در قطر است و مدیریتش با شبکه الجزیره. آن از شبکه الجزیره، این هم از براعم. حدود 17 ساعت در شبانه‌روز بهترین، شادترین و مشهورترین کارتون‌ها و برنامه‌های آموزشی ویژه خردسالان 3 تا 6 ساله را به زبان عربی نمایش می‌دهد.

 

حسرت می‌خورم که چرا کودک فارسی‌زبان، امکان داشتن چنین شبکه‌ای را ندارد و چرا صدا و سیمای ما که تعداد کارکنانش دست کمی از کل جمعیت قطر ندارد هنوز اندرخم کوچه‌های چه‌کنم چه‌کنم است! چنین می‌اندیشم که سرمایه‌گذاری کشورهای عربی روی آینده‌ی فرزندانشان، جایگاه ما را در سال‌های نه چندان دور پیش رو، از این هم بدتر خواهد کرد. حال هی کورش و داریوش‌مان را به رخ بکشیم و هی بگوییم عرب فلان و بهمان. دارند پیشرفت می‌کنند! دیدنش ذره‌بین و تلسکوپ نمی‌خواهد. دارند پیشرفت می‌کنند و ما همچنان در گذشته و حالمان دور باطل می‌زنیم.

 

* توضیح: براعم یعنی غنچه‌ها

  
نویسنده : علی ; ساعت ٦:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢٦
تگ ها :


385- دوستان دیگراندیش

از دوران دبیرستان تاکنون، همواره دوستانی داشتهام – و دارم – که زاویه‌ی دیدمان بهویژه در اعتقادات، شاید تا  180 درجه با هم تفاوت داشته، اما مشترکات علمی، فرهنگی یا هنری داشتهایم.

یکی از ثمرات داشتن چنین دوستانی این است که هنگامی که با هم گفتگو میکنیم، چون گاه 180 درجه با هم تفاوت دیدگاه داریم، افقی بسیار وسیعتر را میبینیم. چنین زاویه‌ی دیدی از کنارهمایستادن شانهبهشانه حاصل نمیشود.

 

ازاینرو من چنین دوستیهایی را ارج مینهم و آن را برای درک دنیاهای متفاوت و اندیشههای دیگرگونه گرانبها میدانم.

 

البته، با چنین دوستانی نمیتوان همیشه همسفر شد. (مثلا دو دانشجوی اینچنین، نمی‌توانند در درازمدت هم‌اتاق یا هم‌خانه باشند یا یک زن و مرد اینچنین به‌سختی می‌توانند زندگی مشترکی داشته باشند.) چراکه شرط همزیستی درازمدت، داشتن مسیری یکسان است. ولی در خیلی ایستگاهها که راههامان با هم تلاقی میکنند میتوانیم دقایق لذتبخشی را با هم سپری کنیم و از دریچه چشم آن دیگری افقهایی را ببینیم که اصلا در حالت معمولی برایمان قابل رویت نبوده است.

 

نوشگاه، برای من یکی از همین ایستگاههاست. هروقت به آن سر میزنم انگار پنجره‌ی اتاقم را رو به کوچه تازهای بازکردهام. خوشحالم که گرداننده‌ی آن که دوستی قدیمی و صاحبذوق و خردورز است، بساط آن را علم کرده و امیدوارم نوشتنش پایدار باشد.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٧:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٢٠
تگ ها :


384- باز هم هومیوپاتی

پنجشنبه به عادت هفت‌سال اخیر -که هفته‌ای حداقل یک مطلب در وبلاگم می‌گذارم- باید مطلبی می‌نوشتم. ولی یک سرماخوردگی شدید مانع این کار شد. خوردن پنج قاشق چایخوری از یک داروی هومیوپاتی طی یک شبانه‌روز و مراقبت و توجه فراوان همسر عزیزم باعث شد 24 ساعت پس از مصرف اولین دوز، از بستر بیماری برخیزم و از این بابت خداوند را شاکرم. کاش مردمان بیشتری از هومیوپاتی بهره‌مند شوند. آمین!

  
نویسنده : علی ; ساعت ٦:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱٧
تگ ها :


383- Prosperity 2009

یاهو دیروز ردهبندی جدید رفاه و آسایش (Prosperity) را در 104 کشور منتشر کرده بود. پیگیری خبر مرا به سایت مرجع آن (prosperity.com) هدایت کرد و متوجه شدم از طریق بررسی 9 عامل در این 104 کشور، کشورهای اسکاندیناوی به همراه سوئیس (فنلاند، سوئیس، سوئد، دانمارک، نروژ) طبق معمول رده های اول تا پنجم را دارند و بعد استرالیا و کانادا هستند. بهترین کشور آسیایی ژاپن است که رده 16 را دارد و کشور ما هم 94ام است.

 

امارات، محل زندگی فعلی من، در رده 47 است که رده ششم آسیاست. (فهرست کامل)

 

ویژگی عالی این وبسایت، مقایسه دوبدوی کشورهاست. در ستون سمت راست در بخش compare میتوانید دو کشور را انتخاب کنید و در قالب یک نمودار مقایسهای، 9 فاکتور موجود را با یکدیگر مقایسه کنید.

 

برای من که خیلی مفید بود. امیدوارم برای شما هم باشد.

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/٧
تگ ها :


382- زیبایی

خانم عزیز، به دماغتون فکر کردین که عین هویج توی صورتتون زار میزنه؟

آقای گرامی کچل! اون قدیما بود که میگفتند کچل یا باهوشه یا خوششانس.  میخواهی همینطوری بمونی؟

یک خانم متشخص و این پوست پر از چروک و کک و مک؟ با این زیرچشم سیاه که انگار مشت خورده؟ جوش صورتش رو نگاه کن. اوه اوه چه خال زشتی. راستی مژههات چرا اینقدر کوچیکه؟ ناخنت چرا اینقدر بیریخته؟

*

دماغ کوچیک میکنیم.

مو ترمیم میکنیم.

پوست رو نرم و سفید و برنزه و بیخال و بیجوش و بیکک و مک میکنیم.

وزن کم و زیاد میکنیم.

قد و مو ...

چشم و ابرو ...

اووووووووو ...

*

خستهام از این تبلیغات 24ساعته شبکههای ماهوارهای و از این روزگار که از انسان چیزی نمونده جز بازیچهای که باید خوشگل و خوشقیافه و خوشتیپ و عروسک و مترسک باشه، حالا بلانسبت شما شعور هم نداشت نداشت. وقتی همهچیز در ظاهر خلاصه بشه و بیشعوری نعمتی باشه که هرچه ازش بانصیبتر باشی راحتتری ... دیگه چه باک؟

*

موسسه‌ی ترمیم روح سراغ ندارین؟

جایی برای برداشتن سیاهی دل؟

افزایش قد شعور؟

کاهش وزن حماقت؟

کرم شادابی مغز ؟

*

توضیح واضحات: زیبایی بسیار خوبه. بنده هم منکرش نیستم. مخالفش هم نیستم. اما...

  
نویسنده : علی ; ساعت ۸:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۳
تگ ها :