301- هنوز همانیم

 

گاهی هنگام خواندن یا گوشدادن به قرآن چنین میاندیشم که بشر در این 1400 سال هیچ پیشرفت معنوی نداشته است. هنوز هم که هنوز است این آیات تازه است و گویی همین الان و برای مردم همین زمانه نازل شده:

 

وای بر کم فروشان! که چون از مردم پیمانه ستانند تمام ستانند، و چون برایشان پیمانه کنند، به ایشان کم دهند ... (سوره مطففین)

 

سوگند به مادیانهایی که با همهمه تازند، و با سمهای خود برق از سنگ همی جهانند .... که انسان سخت شیفته مال است ... (سوره عادیات)

 

تفاخر به بیشتر داشتن، شما را غافل ساخت، تا کارتان به گورستان رسید .... (سوره تکاثر)

 

وای بر هر بدگوی عیبجوی، که مالی گرد آورد و شمردش، پندارد که مالش او را جاوید کرده است، ولی نه! ... (سوره همزه)

 

... این همان کس است که یتیم را بهسختی میراند، و به خوراکدادن به بینوا ترغیب نمیکند، پس وای بر نمازگزارانی، که از نمازشان غافلند، آنان که ریا میکنند، و از زکات خودداری میکنند ...  (سوره ماعون)

 

چهره درهم کشید و روی گردانید، که آن مرد نابینا پیش او آمد، و تو چه دانی؟ شاید او به پاکی گراید ... (سوره عبس)

 

ای کسانی که ایمان آوردهاید، نباید قومی قوم دیگر را ریشخند کند، شاید آنها از اینها بهتر باشند، و نباید زنانی زنان دیگر را ریشخند کنند، شاید آنها از اینها بهتر باشند، و از یکدیگر عیب نگیرید، و به همدیگر لقبهای زشت مدهید ... از گمانها بپرهیزید که پارهای از گمانها گناه است و جاسوسی نکنید و غیبت نکنید، آیا کسی دوست دارد گوشت برادر مردهاش را بخورد؟ ... در حقیقت ارجمندترین شما نزد خدا پرهیزگارترین شماست .... (سوره حجرات)

 

(ترجمه: استاد فولادوند)

 

عجب!

چقدر این مردمانی که در آیات فوق میبینم آشنایند! از خودم تا بسیاری دیگر. که میگوید حرفهای قرآن کهنه شده؟ چه کم شدهاند انسانهایی که کمفروش نباشند. چه کم شدهاند کسانی که اهل تکاثر نباشند. روزگاری میرفتند در گورستان و تعداد مردگان قوم خود را میشمردند که بگویند ما برتریم و الان بر فرض، شخص مقدار پیکسل گوشی موبایلش را توی سر بغل دستیاش میزند که بگوید گوشی من (و خود من) از تو برتریم. ظاهر عوض شده، ولی در هر حال چه سوار الاغ شوی و چه رولزرویس، خدا به پرهیزگاریات مینگرد و بس! چه مالی میخواهی داشته باشی که در چشم خداوند به چیزی بیارزد بدبخت؟ ولی خودت میارزی، و این پرهیزگاری، امری درونی است. گوشی موبایل و رولزرویس و الاغ و تعداد دوست و فامیل، همه اموری بیرونی هستند و در چشمبرهمزدنی، تغییر میکنند. خودت چه هستی؟

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ٥:٢٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۳۱
تگ ها :


300- نور یزدان

 

اگر علی نبود، نه تنها تشیع، بلکه اسلام، انسانیت، کره زمین و عالم وجود چیزی کم داشتند. (نمیخواهم جرات کنم و بگویم که خدا هم چنین بندهای کم داشت که در ساحت خداوند، نقصی نیست.)

*

از آنجا که پدر و مادرم خوانندگان وبلاگ من هستند، از این فرصت استفاده میکنم و سالگرد ازدواج آنها را که در چنین روز مقدسی بوده است تبریک میگویم و به وجود آنها افتخار میکنم. انشاءا... همیشه تندرست و سربلند باشند.

 

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٦
تگ ها :


299- هوا ا... الخالق الباری المصور

این خالقبودن خداوند مبحث غریبی است. میگویند خداوند عشق را آفرید. عقل را آفرید.  انسان را آفرید. یعنی عقل چیزی جز خدا بود و وجود نداشت؟ یا عشق؟ یا انسان یک مخلوقی جدای از خداست که وجود نداشته و خداوند او را از عدم آفریده؟ یعنی خدا، در دایره وجودیش کم و کسری به نام انسان داشته؟ میدانید چه می‌خواهم بگویم؟

 

از ریاضیات جدید میدانیم که مجموعه مرجع M واجد تمام زیرمجموعههاست. کل کلهاست. حال اگر در درون این مجموعه، یک چیزی جداگانه خلق شود و بعد زیرمجموعه M بشود، فکر نمیکنید آن مجموعه، در مرجع‌بودنش نقصان داشته؟ مرجع کاملی نبوده؟ چه، آفرینش در زمان معنی مییابد، حال آنکه خداوند بیزمان است.

شاید درست‌تر باشد که بگوییم آن زیرمجموعه خاص (مثلا انسان، گیاه، عشق، عقل) همواره جزیی از مجموعه مرجع بوده و هستند، ولی حالا با یک پرانتز مشخصتر شده‌اند. همین. شاید هم بتوان گفت که عشق و عقل و حتا انسان، اصلا خود مرجع هستند. منتها به جای این که بگوییم M ، گفتهایم N !

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱:۱٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٤
تگ ها :


298- دوباره، هومیوپاتی

استقبال دوستان و خوانندگان از نوشته قبلی باعث شد یک بار دیگر پس از گذشت شاید یکی دو سال، یک بازنگری درباره مقالاتی که درباره هومیوپاتی نوشتهام بکنم و دوباره میتوانید مطلب بیشترین سوالات درباره هومیوپاتی را در سمت راست وبلاگ ببینید.

همچنین مهمترین مطالبی را که در پنج سال گذشته درباره هومیوپاتی، دیدگاه کلنگر و طب مکمل نوشتهام، به صورت یک فایل قابل دانلود در ستون کناری وبلاگ خواهم گذاشت.

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:۳۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/٢٠
تگ ها :


297- نمره‌ای دیگر برای طب مکمل

 

برای من که جزو طرفداران سرسخت طب مکمل (Complementary medicine) یا همون طب جایگزین (Alternative medicine) هستم و حداقل ده‌ساله که هیچ داروی شیمیایی –الحمدلله – نخوردم و به جز هومیوپاتی از هیچ روش درمانی استفاده نکردم، دیدن اثرات بسیار خوب مدیتیشین هم بسیار خبر خوبیه و نمره دیگری است که از طرف خودم به طب کل‌نگر می‌دم. روش‌هایی مثل هومیوپاتی، طب سوزنی، یوگا، طب سینوی و ... که همگی بسیار مفید و موثرند و برخلاف پزشکی رایج، فاقد عوارض هستند.

از یک ماه پیش که مدیتیشن رو – به روش ساهاجا یوگا- شروع کردم، شوره سرم به کلی از بین رفته. قبلش افراد زیاد به من می‌گفتند شامپو ضدشوره بزن و ... اما من چون این کار کلا با فلسفه درمانی هومیوپاتی متضاده هیچگاه این روش رو امتحان هم نکردم. ولی الان بعد از یک ماه مدیتیشن منظم، شوره سرم به کلی از بین رفته و یکسری مشکلات جسمانی دیگه هم که مدتی اذیتم میکرد به شکل قابل ملاحظه ای بهتر شده. حتا علاقه‌ام به چایی‌خوردن کم شده و کمتر نیاز به محرک‌هایی مثل چایی دارم و اگر دیر به دیر چایی بخورم، سردرد هم نمی‌گیرم!

به هرحال، یادمه قول داده‌ام که بگم این روش چه جوریه، ولی چون توضیحش برای افراد ناآشنا واقعا مفصله، هنوز وقت نکردم به شکلی درست و مفید اون رو برای دوستان بنویسم.

من و همسرم یک برنامه منظم یوگای جسمی رو هم دوباره شروع کردیم که شب‌ها که بدن نرم‌تر از صبحه، حدود نیم‌ساعت یوگا کار می‌کنیم که واقعا برای طراوت جسم و روح بسیار مفید و موثره. منبع مورد استفاده‌مون هم کتاب یوگا در 28 روز هست که در آخرین سفرمون به ایران از انقلاب خریده بودیم و واقعا کتاب خوبیست.

 

 تکمیلی: جهت اطلاع محمدتقی عزیز و دیگر دوستان که پرسیدند، اسم نویسنده کتاب ریچارد هیتلمن هست. قطعا کتابهای خوب دیگری هم هست که بنده امتحانشون نکردم.

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱۱:۳٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٤/۸
تگ ها :