219- جوزف باربرا

دیروز جهان یک انسان بسیار خلاق را از دست داد. کسی که در روزگاری که کامپیوتری وجود نداشت، تعداد زیادی از درخشانترین انیمیشنهای تاریخ را خلق کرد. خدا رحمتش کند. از آن جایی که بسیاری از دوستان به سایت بیبیسی فارسی دسترسی ندارند، عین خبر ر ا اینجا درج میکنم:

 

 

جوزف باربرا، یکی از دو خالق شخصیت های کارتونی محبوبی چون تام و جری، یوگی و دوستان، اسکوبی دو و عصر حجر، در سن 95 سالگی درگذشت.

جوزف باربرا به همراه شریکش هشت جایزه امی و هفت اسکار برایکارتون هایش دریافت کرده است.

وی و ویلیام هانا، از دهه پنجاه و پس از آنکه تام و جری را برای متروگلدوین مایر ساختند کمپانی خودشان را تاسیس کردند.

 

بری میر مدیر اجرایی کمپانی برادران وارنر در باره او می گوید: "شخصیت هایی که او به همراه شریکش ویلیام هانا خلق کرد، تنها سوپراستارهای کارتونی نیستند بلکه اجزای محبوبی از فرهنگ پاپ آمریکایی هستند."

 

هنگامی که طرح های جوزف باربرا در جوانی به مجله های کارتون راه پیدا کردند او به دنیای سینما و تلویزیون وارد شد.

 

تام و جری

جوزف باربرا در سال 1937 با ویلیام هانا در کمپانی متروگلدوین مایر ملاقات کرد و مدتی بعد آنها یک گربه و موش به نام های تام و جری را خلق کردند.

همراهی هفده ساله آنها برای ساخت کارتون های تام و جری هفت جایزه اسکار و 14 نامزدی اسکار برایشان به ارمغان آورد.

 

پس از تاسیس کمپانی هانا-باربرا آنها شخصیت های کارتونی محبوبی چون عصر حجر خلق کردند.

 

در طول دهه های بعدی هانا و باربرا 300 قسمت کارتون و بیش از 3000برنامه نیم ساعته کارتونی تولید کردند.

 

نیم قرن محبوبیت

نزدیک به نیم قرن است که شخصیت های کارتونی جوزف باربرا و ویلیام هانا در تلویزیون به نمایش در آمده است اما همچنان کارتون های آنها در سراسر جهان به نمایش در می آید.

 

تقریبا اغلب کارتون های هانا و باربرا در ایران در طی نیم قرن گذشته به نمایش در آمده اند و به علاوه این کارتون ها به شخصیت های محبوب میلیون ها نفر در جهان بدل شده اند که هنوز تی شرت ها و محصولاتی با تصاویر آنها را می خرند.

 

عصرحجر

پس از آنکه یک نظرسنجی نشان داد بیشتر مخاطبان کارتون هکلبری هوند را بزرگسالان تشکیل می داد، کارتون عصر حجر در سال 1960 به عنوان یک برنامه خانوادگی ساخته شد.

 

کارتون عصر حجر برای خانواده ها ساخته شد وبه سرعت محبوبشد

ماجراهای فرد فلینستون و دوست صمیمی اش بارنی روبل بلافاصله به محبوبیت چشمگیری دست یافت.

 

جوزف باربرا تا سالهای واپسین عمر به کار ادامه داد و به همراه هانا هشت جایزه امی که اسکار تلویزیونی تلقی می شود دریافت کرد.

 

وی روز گذشته در خانه و در حالی که همسرش بر بالینش بود درگذشت.

 

لینک خبر

 

خبر ویدئویی

  
نویسنده : علی ; ساعت ٧:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٩/٢٩
تگ ها :


218- آه مظلوم

پای خاطرات بابای مدرسه نشسته بودم که با لهجه شیرین جنوبی برام خاطره تعریف میکرد.

 

« ... اینجا خانم مسنی کار میکرد که برخی امور نظافت مدرسه با او بود و مسوولان مدرسه خیلی به او زور میگفتند. یک روز دست بلند کرد و جلوی روی خود آن مسوول گفت: خدایا من ضعیفم و زورم به این مرد نمیرسه، تو چرا زورت به او نمیرسه؟ و با دست آن مسوول را نشان داد و گفت هفت روز وقت داری حقم رو از این مرد بگیری.

 

ازش پرسیدم ننه برای کی داری این طور تعیین تکلیف میکنی؟ گفت برای خدا!

 

... باور کن مهندس، سر یک هفته نشد که این مسوول چنان مریضی گرفت که هر هفته مجبور بود بره آمپولهای گرونقیمت به بدنش فرو کنن ... (گویا آخرش هم علاج نشد.) ...»

 

«... مهندس، وای از زمانی که آه مظلوم بلند بشه، اگه اون مظلوم تارکالصلات هم باشه، باز اثر میکنه و دیگه آدم از زندگیش خیر نمیبینه ...»

 

یک خاطره مشابه دیگه هم گفت که در اون، فرزند یکی از همین مدیران چنان بلایی سرش اومده که هنوز بعد از 20 سال تمام زندگی و مال و آسایش اون خونواده از بین رفته و اصلا زندگیشون زیر و رو شده ...

 

 

پناه بر خدا!

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ۱٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/٩/۱۸
تگ ها :


217- زائر

داشتم تصاویر حرم امام رضا (ع) رو از تلویزیون میدیدم که یاد مرحوم دولابی افتادم. محضر ایشون که حاضر میشدیم، یادمه به افراد نگاه میکرد و متناسب با سوالاتی که در دل داشتن شروع به صحبت میکرد و افراد بدون این که سوالی مطرح کنند یکدفعه خودشون رو مخاطب او میدیدند. یک بار هم عدهای زائر امام رضا اومده بودن، ایشون به جمعیت که نگاه کرد گفت زائرها بالای سرشون یک دسته گله. (یا نوره.) حالا دقیقا یادم نیست چه اصطلاحی به کار بردن، ولی چیزی رو میدیدن که چشمهای سطحی ما قادر به دیدنش نبود.

 

*

 

گویا تلویزیون هم ماه رمضون یک سریال نشون داده که چشم عارفی به شخصی داده میشه و چشم برزخی طرف رو باز میکنه! عجب! از کی تا حالا، چشم سر، اینکاره شده؟ چشم برزخی اصلا چه ربطی به چشم جسمانی داره؟ لابد پای آدمی رو هم که طیالارض میکنه به بنده وصل کنن، طی الارض میکنم! نه از این سادهتر، لابد مثلا زبان یک شاعر رو جایگزین زبان من کنن شاعر میشم یا این که دست نویسندهای رو جای دست فعلی من بذارن نویسنده میشم ... مگه این امور جسمانیه ...؟ حتا از اون سادهتر، مثلا پای یک فوتبالیست رو به من پیوند بزنن، فوتبالیست میشم؟ ... میخواهید از عالم غیب صحبت کنید، دیگه چرا اینجوریش میکنید باباجان؟

 

*

 

امام رضا میفرماید: بهترین زندگی از آن کسی است که خیری به مردم برساند و بدترین فرد، کسی است که به مردم بدی کند و خیرش به مردمان نرسد.

 

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:٥٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٩/۱۳
تگ ها :


216- پرده‌دری و پرده‌داری

چقدر باید شخصی تهی، پست و بدبخت باشد که بخواهد از راه بازی با آبروی مردم، به نام و نانی برسد یا بخواهد با صحبت کردن درباره آبروی دیگران، نقل مجلسی شود و خودی نشان بدهد. چقدر باید بیخبر باشد که چنین خبرهایی برایش جذابیت داشته باشد؟ چقدر؟

 

پیشوایان ما حتا زمانی که شخصی بدگویی دیگران را میکرد و به آنها گناهی را نسبت میداد، با آورنده خبر عتاب میکردند: بنده را چه به این که در اسم ستار خداوند دخالت کند و آبروی بندگان دیگر را بریزد؟

 

 

 

  
نویسنده : علی ; ساعت ٧:۱۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٥/٩/٦
تگ ها :