۱۱۸- ده پيوند ديدني، خواندنی و شنيدني

چندماه پيش يك ستون گشت و گذار برای وبلاگم گذاشته بودم كه چيزهای جالبی را كه در اينترنت می‌يافتم در آن قرار می‌دادم. مدتی است اين ستون درست كار نمی‌كند. بنابراين اين شماره خودم دست به كار می‌شوم و چند پيوند جالب را معرفی می‌كنم:

 

1.

ملاصدرا، بزرگترين پايگاه مقالات علمي پارسي

2.

دكتر ناصري، كه كتاب‌‌هاي «يك» و «صفر» ايشان واقعا خواندني است مباحث علمي و فكري جديدي در وب‌سايت خود آغاز كرده‌اند كه توصيه مي‌كنم حتما سري به وب‌سايت ايشان بزنيد.

3.

علاقه‌مندان پزشكي هوميوپاتي مي‌توانند در دوره‌هاي رايگان زير شركت كنند و معلومات هوميوپاتي خود را محك بزنند:

4.

دو كتابخانه آنلاين با كتاب‌هاي مختلف: 1 و 2

5.

ربناي استاد شجريان

6.

راهنماي فارسي VB. Net كه حاصل شش ماه زحمت دوتن از دوستان است و آن را رايگان در دسترس علاقه‌مندان قرار داده‌اند. اينجا را كليك كنيد.

7.

يك وبلاگ خوب ترفندهاي كامپيوتري كه اخيرا آن را كشف (!) كرده‌ام و مطالب مفيد زيادي در آن است.

8.

آهنگ جديدي كه گويا از مايكل جكسون است و در آن از عباراتي مانند ايمان، شيطان، خداوند غفور و ... استفاده شده است. من كه از شنيدن آن خيلي تعجب كردم، شما را نمي‌دانم!

9.

نشاني وب‌سايت‌هاي تقريبا تمامي دانشگاه‌ها و موسسات علمي و آموزشي دنيا!

  
نویسنده : علی ; ساعت ٦:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٧/٢٦
تگ ها :


۱۱۷- ماه به رقص آمدن

آمد بهار جان‌ها، اي شاخ تر به رقص آ

چون يوسف اندر آمد، مصر و شكر به رقص آ

چوگان زلف ديدي، چون گوي دررسيدي

از پا و سر بريدي، بي پا و سر به رقص آ

تا چند وعده باشد، وين سر به سجده باشد

هجرم ببرده باشد، رنگ و اثر به رقص آ

كي باشد آن زماني، گويد مرا فلاني

كي «بي‌خبر» فنا شو، وي «باخبر» به رقص آ

(مولانا)

...

من علاقه‌ای به بحث درباره اين كه نخوردن و نياشاميدن -يا خوردن و آشاميدن- مضر يا مفيد هستند ندارم. برايم هم -حقيقتش- خيلی مهم نيست كه هلال ماه بعدی كی درمی‌آيد يا چرا حداقل در خاك ايران‌زمين، طبق قوانين علمی نمی‌آيد و نمی‌رود تا علوم فيزيك و نجوم ضايع نشوند حداقل. از خيلی از آداب و اوراد وارده و مستحبه و شبيه آن هم كلا بی‌خبرم ...

برای من، اين ماه يك بهانه است برای شناخت مبدا و اتصال به آن! سفره‌ای پهن كرده و دعوتمان كرده، ما هم می‌رويم می‌نشينيم. اگر هيچ به ما نرسد، همان دعوتش را هم عشق است! اين ماه، فرصتی است برای كانكشن! دمی هم كانكت شويم و با خدا گپی بزنيم و پشت فيلتر و اين حرف‌ها نمانيم، راضی هستيم. خدايا! تو كه اهل فيلتركردن نيستي؟

 

(اين نوشته، كمی به نوشته سال گذشته‌ام درباره رمضان شبيه شده است. ببخشاييد خلاصه!)

  
نویسنده : علی ; ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٧/٢٠
تگ ها :


116- نه خوف و نه حزن

در لحظات بسيار دشواري كه گاه و بيگاه در زندگي پيش مي‌آيد، مرد مي‌خواهد كه از خود بپرسد آيا به آرمان‌ها و انديشه‌هايت پايبندي يا تنها سخني مي‌بافتي و رجزي مي‌خواندي؟

 

با تو هستم! بله. با خودت!

...

خودم!

امام علي در خطبه شگفت‌آور «اوصاف پارسايان» مي‌فرمايد كه پارسايان در سختي و رنج چنانند كه گويي در آسايش فرود آمده‌اند. از قرآن ناطقي چون او شگفت هم نيست، كه قرآن مي‌فرمايد: اولياي خداوند، نه مي‌ترسند و نه غمگين مي‌شوند. (اولياء ا... لاخوف عليهم و لاهم يحزنون، كه البته بايد معني درست ترس و غم را نيز دانست ....)

  
نویسنده : علی ; ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٧/۱۳
تگ ها :


115- ورودي‌هاي 83 و من

اين مهرماه، ورودي‌هاي 83 وارد دانشگاه من مي‌شوند و ۱۰ سال از نخستين روزهای دانشگاه من (يك ورودي 73) می‌گذرد و ۲۲ سال از نخستين روزهای مدرسه‌ام. شگفت از اين زمان!

به گذشته نگاهي مي‌كني! 22 سال است كه سر و كارت با معلم و كتاب و دفتر بوده. (هرچند من يكي دو سال هم زودتر سر و كارم افتاده.)

 

عمري است براي خودش! و در مقايسه با عظمت عالم، هيچ! صفر مطلق!

 

چه لحظاتي كه به بطالت گذشته، و لابد، خواهد گذشت كه آدمي نادان و پندناپذير است! و چه لحظاتي كه شايد بيايد و حتما روزي هم دمي فرو رود و ديگر برنيايد! كسي چه مي‌داند چگونه و كي؟

 

خوشحالم كه در درون خود، كودك، يا شايد جواني دارم كه پراشتياق و آماده يادگيري چيزهاي تازه است. به‌ويژه كه من، جواني را به جواني روح و انديشه مي‌دانم و گمان دارم كه هيچگاه به خودم نگفته‌ام يادگيري كافي است! از دانش‌جويي شوقش و از كودكي شگفتيش ما را بس!

 

برايم عجيبند اين هم سن و سال‌هايم (و حتي دوستان كم‌سن‌تر) كه از 22 به بعد، 25 به بعد ديگر، مي‌افتند در سراشيبي پيري و كندي ... كه اگر انديشه‌ات اينقدر سريع بخشكد و به معلومات فعليت قانع شود، ديگر كارت تمام است! ....

 

دعايتان مي‌كنم كه ذهني و تفكري پويا و شاداب داشته باشيد و شما نيز دعايم كنيد. زندگي كنيم! در لحظه حال. هرچند كه مي‌دانم دشوار است!

  
نویسنده : علی ; ساعت ٩:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۳/٧/٦
تگ ها :